Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » ostatni » makra-google-tabulky
Microsoft Excel logo

Makra v Google tabulkách

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Google v tabulkách zavedl nově makra, na první pohled stejné (velmi podobné) jako v Excel. Pokud chcete s makry pracovat. Tak co a jak se dozvíte v tomto článku.

Pokud máte rádi i Google tabulky, určitě makra využijete. Zjistíte jak perfektní josu APPS skripty a zamáčknete slzu, že on-line Excel nic takového nemá.

Úvodem do maker v Google tabulkách

Aneb proč jsem tak nadšen z maker v Google tabulkách, když si skripty mohu napsat v APPS a vytvořit vlastní menu? Protože se činnosti přímo pomocí maker nahrají do Google skriptů. Google skripty dá pak dají nádherně učit (stejně jako s makry v Excel, ty jsem se naučil v začátcích stejně).

Navíc proč některé kódy psát, když si základ naklikám a jen doplním o pár proměnných, podmínek a cyklů a je hotovo ;) Kdo nechce makra využívat, klidně si piště kódy přímo v APPS skriptech (stejně se u pokročilejších skriptů, bez ručního psaní neobejdete).


Kde najdu makra v Google?

Makra jsou k dispozici v menu Nástroje > Makra (možná v začátcích duben 2018, než vám Google zpřístupní). Klikem na Zaznamenat makro se začne zaznamenávat.

Google - makra

Jak nahrát makro v Google?

Jakmile kliknete na tlačítko, již se makro nahrává. Dole vidíte informaci o tom, že se nahrává. Navíc si můžete zvolit, zda chcete:

  • Použít absolutní odkazy
  • Použít relativní odkazy

Použijeme absolutní odkazy (pokud nevíte, doporučuji přečíst článek o absolutních a relativních odkazech). Jako první makro nahrajeme text, který zadáte do buňky A1 a to text "Ahoj světe" (Klidně si nahrajte i další činnosti).

Google makra nahrávání

Pokud vytvoříte i další kroky, a jste spokojeni (máte činnosti hotovy) tak stačí klik na ULOŽIT a než se makro uloží, tak se na zeptá na pár informací. První dotaz jak chcete, aby se makro jmenovalo. Zadáte třeba: Makro první makro. Můžete přiřadit i klávesovou zkratku, tu zatím nezadám. A opět klik na ULOŽIT.

Google makra nahrávání

Makro máte uloženo (stejně jako Excel bez informace, zda se povedlo).

Jak spustit makro v Google?

Makro máte uloženo a co teď, jak ho spustit? Stejně jako nahrávání. Menu Nástroje > Makra a již vidíte v menu novou položku. Makro první makro (pokud jste použily jiný název, tak je tam ten váš). Klik na jeho název a makro by se mělo začít provádět (provede se to co jste nahrály, list v buňce A1 nic neobsahuje, měla by se tám ona hláška vložit "sama").

Makra Google spuštění.

Jenže vaše makro ještě nebylo spuštěno. Navíc makro na pozadí něco provádí (změny v listu), tak se musí provést autorizace (systém tvoří něco nebezpečného, může vám přepsat text cpo už v buňce je). Proto nejprve vyskočí okno k potvrzení autorizace. Stačí klik na Pokračovat.

Google makra nahrávání

Pokud máte více účtu, tak si vyberete, pro který se má autorizace provést a vyskočí okno, co dané makro provádí (zde jen spravuje tabulku, ale může dělat i jinné činností) a čeká váše další potvrzení, klikem na Povolit.

Google makra nahrávání

A makro se provede, nebo-li samo zapíše do buňky A1 text: "Ahoj světe" (pokud už tam je, tak jej jen přepíše, tím vypadá, že se nic nestalo).

Upravovat Google Makra

Aneb proč si makra vlastně nahraváte? ;) Výhodou je že můžete zasahovat do kódu (stejně jako v Excel), ten upravovat vylepšovat (teda pokud vás excelentní APPS skripty zaujmou, jinak můžete přeskočit ;). Jak se k němu dostat?

Menu Nástroje > Makra > Spravovat makra a obdržíte okno: Spravovat makra.

Google makra úprava

V totmo dialogovém okně klik na tři tečky a pak v menu Upravit skript.. Google vám otevře další okno se skritpy (jením skriptem).

Google makra úprava

Zde můžete skript upravovat. Což přesahuje rozsah článku.

function myFunction() { var spreadsheet = SpreadsheetApp.getActive(); spreadsheet.getRange('A1').activate(); spreadsheet.getCurrentCell().setValue('Ahoj světe.'); spreadsheet.getRange('A2').activate(); };

Pokud vás zajímají APPS skripty, napíště do komentářů. Někdo určitě odpoví ;) Případně Google nápověda, mají perfektně zpracované příklady. Takže jen stačí vědět algoritmus, nakopírovat kódy, pospojovat a máte hotovo.

Závěrem

Využíváte APPS skripty? Jak se vám líbí, například ve spojením s VBA? Můžete zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |