Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » obecne » ms-excel-co-je-proc-nac

MS Excel co, proč, nač?

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

... jeden z nejlepších programů ...

Co je MS Excel

... elektronický tabulkový kalkulátor ...

Excel je vynikající tabulkový kalkulátor.

Excel si můžeme představit jako papírový sešit s několika listy. Jako v papírovém sešitě i v Excelu na jednotlivých listech mohou být výpočty grafy, obrázky. List si představte jako čtverečkovaný papír. Do každého čtverečku můžete uložit nějaké číslo, nápis, logickou hodnotu...

V excelu můžeme listy rozdělit:

 • Klasický list - s výpočty, grafy, obrázky
 • List Grafu - pouze graf

z důvodu kompatibility

 • List maker - již je k dispozici VBA
 • List dialogu - teď již jsou k dispozici formuláře.

V každém sešitu je možno mít několik listu na kterých máte velké množství buňek. V každé buňce (nejmenší jednotka nesoucí informaci) můžete mít dle potřeby údaje:

 • Číslo
 • Datum, čas
 • Text
 • Rovnici

Další objekty

Do MS Excelu lze kromě dat vkládat i další objekty:

 • Obrázek
 • Klipart
 • Graf - bude popsán níže
 • Textové pole

Objektové možnosti

Pro neprogramátory může být objektové členění MS Excelu problematické, ale programátoři ocení obrovskou výhodu tohoto členění. To že v Excelu platí hierarchie je neocenitelná pomůcka. Prostě jako ve firmě šéf a má své podřízené...

Objekty Excelu zahrnují:

 • Samotná aplikace Excel
 • Sešit v Excelu
 • List v sešitu
 • Oblast v listu
 • Tlačítko na listu
 • List s grafem
 • Graf na listu s grafem
 • Sada grafů v grafu
 • Ovládací prvek

Pás karet

MS Excel 2010 - menu - pas karet

Je známý již z MS Excel 2007, ve verzi 2010 byl nepatrně upraven a doplněn. Na první pohled je tento pás matoucí, ale po několikahadinové práci mu člověk přijde na chuť. Jednotlivé příkazy jsou přehledně rozděleny.

Předpokládám že Microsoft k tomuto kroku přistoupil z důvodu rozsahlých nabídek s příkazy, které se stávaly nepřehlednými. Že jde o dobrý krok naznačuje, že i konkurenční programy přecházejí na pás karet (AutoCad, ...)

Dynamická změna pasu karet

V závislosti na vybraném objektu se pás karet měni. Například při práci s grafem je pás karet doplněn o další karty týkající se graf. V případě že s grafem nepracujete tyto karty nevidíte a práce s MS Excelem je přehlednější a rychlejší.

Navíc karty lze updavovat a doplňovat k obrazu svému.

Kontextové nabídky

Při kliku pravým tlačítkem, můžeme od buňky (oblasti buněk) obdržet kontextové menu vztahující se k dané buňce. Což opět zrychluje prráci a šetří čas. Ve verzích 2007 a 2010 jsou tyto kontextové nabídky podstatně vylepšeny.

MS Excel 2010 - graf

Ovládaní Excelu

Excel můžeme ovladat myší, nebo pomocí klavesových zkratek.

Klávesové zkratky

Při častější práci s MS Excelem můžete využít klavesových zkratek, čímž se zrychlí práce. Navíc "vychytávkou" Excelu 2007 a 2010 je při stisku Alt zobrazení malých písmenek, které jsou klavesovou zkratkou.

MS Excel 2010 - menu

Grafy

Nedílnou součásti Excelu jsou grafy. Prezentace některých hodnot bez drafu je nemyslitelná. Získat přehled z 10.000 čísel je nereálné, ale pohledem na dobře zpracovaný graf to možné je.

MS Excel 2010 - graf

V MS Excelu 2007 a 2010 je automaticky zpracovaná grafická podoba grafu velice zdařilá. Samozdřejmostí je možnost automaticky vygenereovaný graf dále upravovat a zdokonalovat.

VBA a Makra

Nedílnou součásti Excelu je i programovací jazyk VBA. Což z MS Excelu dělá velice mocný nástroj. O VBA jsem již sepsal několik článků rozdělených do sekcí:

Kontingenční tabulka

Pro přehled v obrovském množstí nashormáždených dat. Více informací v samostatném článku: Kontingenční tabulka.

Závěrem

Pokud uvažujete o koupí MS Excelu neváhejte. Navíc lze koupit v sadě jako MS Office spolu s dalšími produkty jako MS Word, MS PowerPoint, MS OneNote, MS Access, atd.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Martin

Přidáno: 02.03.12 21:23

klavesove zkratky - nápověda říká něco jiného ALT Zobrazí popisy kláves (nové klávesové zkratky) na pásu karet. Například ALT, O, RS přepne list do zobrazení Rozložení stránky. ALT, O, L přepne list do zobrazení Normálně. ALT, O, I přepne list do zobrazení Zobrazit konce stránek.

Pavel Lasák

Přidáno: 03.03.12 06:19

To Martin: Děkuji za postřeh upraveno.

Ladis 99

Přidáno: 10.04.12 14:41

Dobrý den, narazil jsem na takový Cimrmanologicky řečeno "překladatelský oříšek" v office 10 běžící mi na kompu s WinXP. Pokud mám v buňce vzorec a myší kliknu do řádku vzorců, tak se standartně objeví barevný rámeček buňek obsažených ve vzorci. Problém ovšem je, že nelze v tomto procesu pomocí rolovacího kolečka myši se posouvat v prostoru excel sešitu. Musím myší najet na posuvníkové šipky a tam se pracně posuovat. Tato funkce scela běžně fungovala v office03. Poradíte prosím co s tím? Děkuji Ladis

tomes

Přidáno: 23.11.12 11:40

dobrý den, předem děkuji za Vaší radu z minula. Teď obecný dotaz jak zefektivnit zrychlit proces a zmešit velikost souboru .xls? Mám totiž soubor kde na jedné kartě je 25tis. položek (řádků)a cca 30 sloupců. Z něj pak vyhledávám data a plním jimy databázi v další kartě ta má cca 500 řádků. Buňky používají funkce SVYHLEDAT, IF . Celkový soubor již teď dosahuje 11Mb a při pohybu v sešitu se několik sekund čeká a odpočítávájí se % dole na liště. Oddělit databází použít ji jako ext. soubor ?

Pavel Lasák

Přidáno: 23.11.12 17:04

To Tomes: Doporučuji uložit v novější verzi MS Excleu 2010 (2007) jako xlsx. Vypnout automaticky přepočet listu. Přepočítavat po stisku F9. Nebo rozdělit do dvou souboru.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |