Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » nastroje » sdileni-sesitu-excel
Microsoft Excel logo

Sdílení sešitu - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Pokud potřebujete sdílet sešit mezi více uživatelů současně - použijte SDÍLENÍ.

Úvodem

Microsoft Excel logo

Mnohdy je potřeba zajistit současnou spolupráci více osob v jednom sešitu. V Excel stačí využít sdílení. Jak na to a jaké mohou být problémy, se dočtete v tomto článku.

Pro přehlednost a možnost aktualizace a rozšiřování článku je rozdělen na kapitoly


Trocha teorie

Na první pohled může být sdílení sešitu v Excel super volbou. Nastavíte (postup je nastaveno dále) se a máme hotovo, dokonce můžete vidět změny, kdo kdy a co změnil. Na ten druhý zjistíte, že sdílení nemusí fungovat stoprocentně.

Osobně jsem zatím narazil na tyto problémy:

  • zvětšování - soubor se svévolně zvětšoval, jako řešení mi fungovalo odsdílení a vytvoření nového souboru a jeho opětovné nasdílení.
  • zůstavájí viset uživatelé - i když už dávno mají PC vypnuté
  • nedostupné - sešit se tváří jakoby byl pouze pro čtení (podle internetu prý za to může pomalé připojení)
  • historie - někdy nefunguje zápis historie změn (když je uzamknuto a podle nápovědy Microsoft, by zápis historie měl fungovat). Na příčinu jsem nepřišel
  • omezení funkcí - ne všechny funkce jsou ve sdílení dostupné (ikony nedostupných jsou šedé, tj. nebudete je moci použít)

Osobně nemám sdílení moc rád a raději ho nedoporučuji. Pokud potřebujete spolupracovat ve více uživatelích. Doporučuji zvolit raději databázové řešení. Pokud přesto chcete sdílení vyzkoušet, jak ho nastavit se dozvíte v další kapitole (ale pak si nestěžujte, že jsem vás nevaroval ;) ).


Nastavení sdílení

Excel - Revize

Nastavení sdílení se proveden na kartě Revize skupina Změny klik na ikonu Sdílet sešit obdržíte dialogové okno:

Excel - Revize - sdílení

V zobrazeném dialogovém okně Sdílení sešitu v záložce Úpravy zatrhnete: Povolit úpravy více uživatelům najednou, tato možnost rovněž povoluje slučování sešitů


Excel - Revize- sdílení

V zobrazeném dialogovém okně Sdílení sešitu v záložce Upřesnění můžete nastavit, jak dlouho chcete uchovávat historií, kdy dojde k aktualizaci změn (zda při uložení nebo automaticky po nějaké době) a co v případě konfliktních změn. Nakonec jak budou vypadat osobní zobrazení.


Klikem na OK dojde k uložení souboru. O tomhle budete informování dialogovým oknem, které stačí potvrdit.

Sešit bude přejmenován a doplněn o text [sdílení].

Ochrana a nastavení změn

Excel - Revize- sdílení

Sešit předpokládá, že ukládá změny, ale tohle mohou uživatelé vypnout.

Na kartě Revize skupina Změny klik na ikonu Zamknout sdílený sešit obdržíte dialogové okno, ve kterém lze zatrhnout sdílení se sledováním změn.

Pozor: Nastavení hesla lze provádět jen v nesdíleném sešitě.


Sledování změn

Excel - Revize- sdílení

Na kartě Revize skupina Změny klik na ikonu Sledování změn a z menu Zvýraznit změny obdržíte dialogové okno, ve kterém lze nastavit zobrazení změn:


Excel - Revize- sdílení - historie

V zobrazeném dialogovém okně můžete nastavit, co vše se zobrazí (když nezatrhne nic, zobrazí vše). Změny můžete zobrazit na obrazovce a nebo přímo v listě. Nový sešit s hstorií změn je pod názvem Historie.


Excel - Revize- sdílení - historie

Druhá možnost je vidět změnu přímo v komentáři k dané buňce:


Práce se změnami

Excel - Revize- sdílení - historie

Na kartě Revize skupina Změny klik na ikonu Sledování změn a z menu Přijmout nebo odmítnout změny obdržíte dialogové okno, ve kterém lze nastavit se kterými změnami chcete pracovat (neztrhnutí, vidíte vše):


Excel - Revize- sdílení - historie

Následně podobně jako ve Word můžete změnu Přijmout, Odmítnout, nebo Přijmout vše a Odmítnout vše. Pokud nechcete nic provádět je k dispozici Zavřít.


Microsoft Excel VBA - stahuj logo

Ke stažení

Soubor Sdílený sešit soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma.


Závěrem

Využíváte sdílení? Jaké problémy vám způsobuje?

Článek byl aktualizován: 04.09.2016 17:16

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Petr Pecháček

Přidáno: 05.09.16 09:20

Moje suma sumárum... 1) U nesdíleného sešitu platí "kdo dřív přijde, ten dřív mele". 2) Předhodit sešit vlkům na síti neznamená sdílet. Skutečné sdílení představuje spolupráce online. 3) Pokud nemá každý uživatel v sešitu desktopové verze Office vyhrazen vlastní prostor, pak se sdílení deklasuje na popsané revize. 4) Umístění sešitu ve službě Office online řeší sdílení jen částečně, nedostatečná podpora funkcí a dalších nástrojů vrací uživatele zpět na zem. Office online není lepší než obdobné služby Google Docs a leckdy je musí dohánět. 5) První trochu rozumnou formu sdílení představuje Office 365. 6) Pravděpodobně nejsofistikovanější řešení představuje SharePoint.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2019 | 15847

Tento web zatím neprošel jazykovou korekturou. Beta verze redakčního systému.