Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » nastroje » ms-excel-zamykani-bunek

Zamykání buněk - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Co není zamčeno uživatel přepíše.

Proč zamykání

Jak zamykat/odemykat/přepsat zamknutý list pomocí VBA jsem sepsal v článku Zamykání/odemykání buněk - Protect/Unprotect - Excel VBA

Pro složitější Excelovské tabulky se hodí zamknout nepouživané buňky. Uživatel je nemůže nechtěně (chtěně) přepsat. Pokud máte najednou otevřeno více oken může se Vám to stát (přiznávám mě se to stalo několikrát).

Jak zamknout buňky

V Excelu si můžeme zamknout celý jen list, či celý sešit. Tj. pokud nic nenastavíme máme zamčeno vše. Jak ale některé buňky nechat odemknuty?

Nastavení buněk pro změny

Každou buňku, u které chcete nechat uživateli možnost změny musíte nejprve nastavit přes FormátBuňky – v záložce zámek, odškrtnout políčko Zamknout buňky. (tj. ty buňky které máte vybrány, se jim změní příznak, na odemknuto).


Zamknutí


Poté co jsme si takto změnili u požadovaných buněk příznak na nezamknuto, můžeme ostatní buňky pozamykat. Najednou zamkneme celý sešit (list). Případně zamknout sešit a sdílet ho (sdílení se budu věnovat v jiném článku). Přes menu: nástroje – zámek – zamknout list obdržíme okno, kde můžeme dodatečně vybrat co chceme zamknout (pokud nemáte speciální požadavky necháte vše defaultně zatrženo).


V případě že chcete použít heslo doplníte do okna Heslo (nepoviné). Po potvrzení je zamknuto (případně pokud jste zvolili heslo budete ho muset ještě jednou zopakovat). A máme zamknut list (sešit).

Oznámení o zamknutí

Pokud se pokusite změnit zamknutou buňku nepůjde to a Excel ohlásí chybovou hlášku o tom, že buňka je zamknutá.


Odemknutí

Pokud máme list zamknut a potřebujeme měnit data na zamknutých buňkách objeví se chybové hlášení.

V případě, že budeme chtít opravdu tyto data změnit, musíme list odemknout. Opět přes nabídku v menu Nástroje – Zámek – Odemknout list (všimněte si, že již se text změnil ze zamknout na odemknout).


Pokud jste zadávali heslo, Excel se Vás na toto heslo zeptá. Pokud je správné máte list (sešit) opět odemknut.


Závěr

Osobně sešity na heslo nezamykám, jelikož heslo se dá vcelku jednoduše obejít. Takže pro toho kdo umí s počítačem to překážka není a kdo s počítačem moc neumí tak i samotné zamknutí bez hesla je nepřekonatelné.

V diskusi se můžete pochlubit jaké máte zkušenosti se zamykáním sešitu.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Eva

Přidáno: 19.08.10 12:02

Dobrý den, bohužel se mi stalo, že jsem si zamkla na heslo sešit, který teď dost nutně potřebuji a heslo zřejmě zadávám špatně. Moc prosím, je tedy nějaký způsob jak to heslo obejít a do sešitu se dostat? Nejsem uplný začátečník co se excelu týká, ale toto se mi tedy nepovedlo a moc bych potřebovala radu. Pokud budete tak laskavý, můžete mi odpovědět na emil kuiska@seznam.cz děkuji mockrát Eva Ngotová

Eva

Přidáno: 19.08.10 14:48

... ještě k minulému komentáři, jedná se o Excel 2007 a tam bohužel nefunguje použití password.xla, to už jsem zkoušela, díky

Pavel Lasák

Přidáno: 28.08.10 09:46

To Eva: Existuje placený software, který umí heslo v MS Excelu překonat. Osobně nikdy nehesluji (1. mohu heslo zapomenout, 2 jsou programy, které heslo odstrani). PS: Email odeslán :)

marek lacuska

Přidáno: 28.02.11 18:22

kamososvi se stal oto stejne nejde odemknout bunka a heslo nevi vite mi poradit nejaky ten program na oheslovani?? diky email marek.lacuska@seznam.cz

Pavel Lasák

Přidáno: 02.03.11 17:59

To Marek: Strejda google najde excel password recovery.

Jiří Kruliš

Přidáno: 22.02.12 19:28

Dobrý den, potřeboval bych listy chránit před kopírováním a využíváním bez hesla, pravděpodobně zamknutím tak, aby se z nich nedal obsah přenést do jiného - nezamknutého - souboru. Je to možné? Píšete, že hesla se dají snadno obejít. Jak? Děkuji mockrát za odpověď. Jiří Kruliš

Pavel Lasák

Přidáno: 22.02.12 19:38

To Jiří Kruliš: Kopírováním obsahu myslíte vzorce a makra? Nebo i hodnoty v buňkách?
Jak obejít či zjistit heslo pro MS Excel. Zkuste hledat na google: "excel password recovery" nebo "excel password unlock". Návody v češtině na obejíti hesla publikovat nebudu, když v angličtině jich je dosatek. Navíc mi to nepřipadá morální, když už někdo svůj soubor zamkne, tak ať zůstnane zamknutý pro co nejvíce osob.

Jiří Kruliš

Přidáno: 23.02.12 17:37

Děkuji za odpověď. Zdá se, že zabývat se ochranou pomocí hesla je ztrátou času? Měl jsem na mysli ochranu celého obsahu - vzorců a hodnot. Jedná se o softwarovou metodu identifikace a hodnocení rizik, která by neměla být volně šiřitelná. Nemáte nějaký nápad? Děkuji.

Pavel Lasák

Přidáno: 23.02.12 20:30

To Jiří Kruliš: Pokud chcete opravdu ochranit, ochrana heslem ve VBA nepostačí. Zkusit použít pro programování Visual Basic nebo Delphi.

Jiří Kruliš

Přidáno: 25.02.12 11:00

Dalo by se to nějak zkonkretizovat? Nemám s Visual Basic ani Delphi žádné zkušenosti. Dá se do toho převést soubor v Excelu?

Pavel Lasák

Přidáno: 25.02.12 16:22

To Jiří Kruliš: V těchto programech programuje kolega (hlavně DELPHI), v nich je možnost vytvořit *.exe aplikaci, které je dle jeho slov dobře zabezpečené proti dekodování. Jak do tohoto programovacího jazyka převést soubor Excelu nevím. Záleží jak složitá matematika je kolem výpočtu a hodnocení rizik. Zda jsou potřeba nějaké maticové počty, interpolace, odečty z grafů, či postačí "+-*/".

Přidáno: 25.02.12 18:55

Jsou tam vzorce, kde jsou kromě +-*/ taky funkce KDYŽ (KDYŽ NĚCO, TAK ..., KDYŽ NE, TAK ...). Taky seřadit podle velikosti s využitím maker; podmíněné formátování, podle výsledné hodnoty; hypertewxtové odkazy; komentáře... Výsledkem jsou grafy.

Pavel Lasák

Přidáno: 26.02.12 19:13

To Jiří Kruliš: poptám se kolegy.

Pavel Lasák

Přidáno: 27.02.12 18:38

To Jiří Kruliš: Dle kolegy by to šlo vytvořit i ve klasickém Visual Basicu nebo Delphi. Nebo to risknout a udělat v MS Excelu a spolehat, že uživatele nebudou v Excelu tak zdatní a zabezpečený VBA nedokáží odemknout, aby zjistili vzorce.

Jiří Kruliš

Přidáno: 27.02.12 18:45

Nejedná se ani tak o to, aby nezjistili vzorce, ale aby si zamknuté buňky nemohli přenést do jiného (svého) souboru. Jak jsem psal na začátku: "potřeboval bych listy chránit před kopírováním a využíváním bez hesla, pravděpodobně zamknutím tak, aby se z nich nedal obsah přenést do jiného - nezamknutého - souboru."

Pavel Lasák

Přidáno: 28.02.12 18:05

To Jiří Kruliš: Pokud něco publikujete, vždy je možnost jak informace přenést/zkopírovat, udělám printscreen obrazovky a "data" převedu OCR. Vytisknu oskenuji OCR. Pokud se excelovský soubor otevřu v OpenOffice, někdy se "nepovede" a zobrazí víc než uživatel chce. Nebo odemknu a mám k dispozici úplně vše.

Naďa

Přidáno: 15.01.14 08:22

Dobrý den, potřebovala bych udělat tabulku, do které budou různí lidé přidávat řádky. Chtěla bych, aby se tyto řádky po uložení dokumentu hned zamkly. je to možné? Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 15.01.14 22:23

To Naďa: Je, využít VBA.

Leo

Přidáno: 19.06.14 15:41

Stálo se mi, že buňka, která se vyplňuje pomocí seznamu nezůstane po zamčení odemčena, ačkoli je takto naformátována. Nevíte, jak s tím naložit, prosím? Předem díky

Jakub

Přidáno: 20.11.14 10:08

Dobrý den, mám tabulku, ve které by měl uživatel postupně doplňovat data, nechci ovšem aby mohl vstupovat do sloupců, kde jsou vzorce. Když je list odemčený doplní se při zadání do nového řádku standardně všechny vzorce na tento řádek, ovšem když list uzamknu tak to již nefunguje, lze toto nějak vyřešit, aby se vzorce kopírovali do nového řádku i v uzamčeném stavu?

Lukáš

Přidáno: 09.07.15 00:15

Ahoj, chtěl bych poradit se sdíleným souborem. Používám soubor, kde mám některé buňky uzamčené a určité odemčené pro editaci uživateli. Já osobně soubor často edituji a musím si vždy odemknout list pro editaci uzamčených buněk. Ovšem ve sdíleném souboru nelze list odemknout, musím vždy odsdílet, lze to nějak obejít? Prosím o radu, děkuji.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |