Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » nastroje » ms-excel-zamykani-bunek

Zamykání buněk - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Co není zamčeno uživatel přepíše.

Proč zamykání

Jak zamykat/odemykat/přepsat zamknutý list pomocí VBA jsem sepsal v článku Zamykání/odemykání buněk - Protect/Unprotect - Excel VBA

Pro složitější Excelovské tabulky se hodí zamknout nepouživané buňky. Uživatel je nemůže nechtěně (chtěně) přepsat. Pokud máte najednou otevřeno více oken může se Vám to stát (přiznávám mě se to stalo několikrát).

Jak zamknout buňky

V Excelu si můžeme zamknout celý jen list, či celý sešit. Tj. pokud nic nenastavíme máme zamčeno vše. Jak ale některé buňky nechat odemknuty?

Nastavení buněk pro změny

Každou buňku, u které chcete nechat uživateli možnost změny musíte nejprve nastavit přes FormátBuňky – v záložce zámek, odškrtnout políčko Zamknout buňky. (tj. ty buňky které máte vybrány, se jim změní příznak, na odemknuto).


Zamknutí


Poté co jsme si takto změnili u požadovaných buněk příznak na nezamknuto, můžeme ostatní buňky pozamykat. Najednou zamkneme celý sešit (list). Případně zamknout sešit a sdílet ho (sdílení se budu věnovat v jiném článku). Přes menu: nástroje – zámek – zamknout list obdržíme okno, kde můžeme dodatečně vybrat co chceme zamknout (pokud nemáte speciální požadavky necháte vše defaultně zatrženo).


V případě že chcete použít heslo doplníte do okna Heslo (nepoviné). Po potvrzení je zamknuto (případně pokud jste zvolili heslo budete ho muset ještě jednou zopakovat). A máme zamknut list (sešit).

Oznámení o zamknutí

Pokud se pokusite změnit zamknutou buňku nepůjde to a Excel ohlásí chybovou hlášku o tom, že buňka je zamknutá.


Odemknutí

Pokud máme list zamknut a potřebujeme měnit data na zamknutých buňkách objeví se chybové hlášení.

V případě, že budeme chtít opravdu tyto data změnit, musíme list odemknout. Opět přes nabídku v menu Nástroje – Zámek – Odemknout list (všimněte si, že již se text změnil ze zamknout na odemknout).


Pokud jste zadávali heslo, Excel se Vás na toto heslo zeptá. Pokud je správné máte list (sešit) opět odemknut.


Závěr

Osobně sešity na heslo nezamykám, jelikož heslo se dá vcelku jednoduše obejít. Takže pro toho kdo umí s počítačem to překážka není a kdo s počítačem moc neumí tak i samotné zamknutí bez hesla je nepřekonatelné.

V diskusi se můžete pochlubit jaké máte zkušenosti se zamykáním sešitu.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře

" ; // echo "kompletni_cesta :" ; // echo $adresar_pro_vkladani ; // echo "
" ; // echo " Tady bude možnost přidání komentáře" ; // echo "
" ; // echo "
" ; $kompletni_cesta = "komentare"; $adresar_pro_vkladani = $kompletni_cesta; ?> \n"; reset($polozky); while (list($key, $val) = each($polozky)) { if ($val != "." && $val != "..") { if (!is_dir($val)) { // echo "$val
\n"; $fp = FOpen ($adresar_pro_vkladani."/".$val, "r"); //otevře soubor book.dat pro čtení $data = FRead ($fp, FileSize($adresar_pro_vkladani."/".$val)); //přečte data ze souboru a uloží do proměnné "data" - kvůli tomu aby se zobrazoval poslední příspěvek nahoře FClose($fp); echo "$data"; } } } ?>

Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2020 |