|
Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak pracovat s maticemi v Microsoft Excel.
Matice (nemyslím tu co patří k šroubu a slovenskou už vůbec ne) jako matematický pojem. Matice je skupina hodnot, se kterou se pracuje jako s celkem. Každý prvek matice má svůj řádkový a sloupcový index.
Teorie jak se pracuje s maticemi naleznete v každé lepší učebnici pro střední školy, či matematických skriptech pro VŠ. V dalších textu předpokládám základní matematickou znalost maticového počtu. Dále se budeme zabývat jak aplikovat matice v Microsoft Excelu. V článku naleznete odpovědi na:
Tady nastává první kámen úrazu, musíte vědět kterou verzi Excelu máte a pro ni při zápisu použít vhodné formátovací znaky. Protože Microsoft systém zápisu mění (není jednotný napříč verzemi) je v tom trochu zmatek. Proto se asi maticový zápis moc nepoužívá (přitom si jich využitím ušetřite mnoho práce). Když už překonáte nástrahy zápisu, nesmíte zapomenout na klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Enter.
V následujících příkladech si pro jednotlivé verze Microsoft Excelu ukážeme zápis pro matici 2x3, kdy v prvním řádku budou čísla 1 a 2, ve druhém řádku budou názvy měsíců leden, únor a poslední řádek bude mít pravdivostní hodnoty PRAVDA a NEPRAVDA.
Jednotlivé položky jsou v uvozovkách ("") (pokud jde o text), čísla a pravdivostní hodnoty se zapisují bez uvozovek. Položky v řádku se dále oddělují středníkem (;), řádky se ukončuje svislou čárkou (|). Celá matice je uzavřena v hranatých závorkách.
={1;2|"leden";"únor"|PRAVDA;NEPRAVDA}
Potvrzení matice (či maticového vzorce) se provede stiskem klávesové zkratky Ctrl+Shift+Enter. Excel pak tuto matici seskupí a dodá další složené závorky (viz obrázek).
={1\2;"leden"\"únor";PRAVDA\NEPRAVDA}
Hledate-li nápovědu v angličtině jsou nápovědy většinou pro EN verzi Excelu. Kde pro EN Verzi do 2007 je:
= {1/2, "leden"/"únor", TRUE/FALSE}
Pro EN Excel od 2010
={1,2;"leden","únor";TRUE,FALSE}
Takže nejen pro začátečníka je zadávání matic pěkně matoucí. Hlavně pokud člověk pracuje v ruzných verzích Excelu.
Poznámka 1: Druhé složené závorky sami dopsat nemůžete a nevidíte do doby než kliknete do řádku pro vkládání vzorců. Takže tyto druhé hranaté závorky jinak než stiskem Ctrl+Schift+Enter nevytvoříte (já o jiné fintě nevím).
Poznámka 2: Pokud nevíte jaký rozměr má matice, stačí se postavit na jednu z buněk této matice a použít klávesovou zkratku Ctrl+/ (/ - můžete použít i lomítko z numerické klávesnice) - aktivní buňkou se stane první buňka matice, nebo Ctrl+A - aktivní buňka zůstane na svém místě v matici.
Nebudu se zabývat teorii matic (Nemyslím třídění matiček a šroubku :). Předpokládám, že víte jak se s maticemi pracuje, jaké matice se dají sčítat násobit. Jak se vypočte determinant. V následujícícm ukáži jak tyto operace provést v Excelu.
Součet dvou matic. Tady stačí jednoduchý vzorec A+B. Tj. v našem případě
=B3:C5+E3:F5
Výsledek můžete vidět na obrázku. Pozor při zápisu nezapomenout na klávesovou zkratku Ctrl+Schift+Enter
Tady využijeme již předpřipravenou funkci SOUČIN.MATIC. Takže výsledek pro náš ukázkový příklad vypadá
=SOUČIN.MATIC(B9:C10;E9:F10)
Pro výpočet determinantu, lze opět použít hotovou funkci (nebo si naprogramovat vlastní). Já využil to první:
=DETERMINANT(B9:C10)
Když už máme základní ponětí co jsou matice tak si rozebereme výhody a nevýhody.
Výhody
Nevýhody
Neutrální
Představte si seznam barev. Pro jednoduchost budeme mít červenou, modrou, zelenou, žlutou, hnědou. A pouhým zápisem čísla se v políčku objeví název. Jednoduše lze vytvořit přes funkci KDYŽ, nebo v případě že si uděláme dodatečný seznam tak můžeme aplikovat funkci SVYHLEDAT. Nebo využijeme matici a pomoci funkce INDEX vybereme konkrétní barvu.
Poznámka: Jde o jednoduchý ukázkový příklad na pochopení matic. Zatím můžete přemýšlet. Jak na to. Řešení budu publikovat v následujícím článků. Spolu s dalšími příklady.
Na závěr je k dispozici Excelovský soubor ke stažení. Obsahující jednotlivé ukázky. Vypracováno ve verzi 2007 a uloženo jako 2003.
MS Excel - matice 1
- zdrojový příklad (velikost 20 kB)
Používáte matice? Jak jste se zápisem spokojeni? Zapisujete jej pomocí VBA? Můžete se pochlubit v komentařích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Přidáno: 19.01.10 20:08
Skvělý přehled, nádherně a přehledně zpracovaný....skvělá práce;-)
Komentář přenesen z původního článku
Přidáno: 19.01.10 20:09
Parada fan prace, dlouho jsem hledal jak c Excelu s maticemi pracovat ale asi na špatných místech :) Tomuhle rozumím
Super
Komentář přenesen z původního článku
Přidáno: 19.01.10 20:10
jsem rád že článek o maticích pomáhá. Omlouvám se pokud neodpovídám hned na dotazy. Nejsem poradny a fyzicky nemohu zvládnout... Priortu mají jiné věci...
Komentář přenesen z původního článku
Přidáno: 19.01.10 20:13
MS Excel - matice 1 - zdrojový příklad (velikost 20 kB)
Špatný link - obsahuje na konci (...)priklady.xls%22
Komentář přenesen z původního článku
Přidáno: 19.01.10 20:13
TO Vojta: Děkuji za upozornění - odkaz je upraven
Přidáno: 19.01.10 20:14
Dobrá práce
Komentář přenesen z původního článku
Přidáno: 19.01.10 20:14
Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda nevíte něco o tom, jaká je maximální velikost matice, s kterou umí Excel pracovat? Jelikož pokud mám matici 100x55, Excel už s ní pracovat zřejmě neumí. Lze to nějak opravit nebo musím zvolit jiný software?
Děkuji.
Komentář přenesen z původního článku
Přidáno: 19.01.10 20:15
To Mat: Tak to nevím, nikdy jsem nepoužíval matici větší ja 20x20.
Přidáno: 21.01.10 11:40
Dobrý den,potřebovala bych poradit jak na tento ukol. Čtečkou načtu číslo do buňky B1 enter na C1 vloží se další číslo a posune se na D1 tam bych potřebovala aktuální čas kdy tam bylo vložené číslo do C1 a po vloženi času skok do buňky B2. Čtečka čtečka čas B3, čtečka čtečka čas B4 atd… Zkušela jsem ale nemám naději..oú) Poradíte někdo prosím?
Přidáno: 21.01.10 17:39
To Lucka: Vytvořit tlačítko na ploše a to vloží do dané buňky =NYNÍ() Předpokládám že je nastaven patřičný formát buňky.
Přidáno: 21.01.10 18:39
Zkusim.. dekuji..
Přidáno: 21.01.10 18:40
To je marny..dekuju za snahu..o)
Přidáno: 03.02.11 21:25
Konečně jsem pochopil matice v Excelu.
Přidáno: 04.02.11 18:04
To Mirek: To jsem rád, a pokud k tomu přispěl můj článek jsem ještě radši :)
Přidáno: 03.12.11 14:59
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné vkládat do matice buňky kliknutím na buňku tak, jak například při vkládání buňěk do vzorců. Jelikož mám matici 8x8 a jsou to samé siny a cosiny, tudíž velký počet desetiných míst, tak myslím, že by to mohlo práci urychlit. Děkuji za případnou odpověd a děkuji za stránky
Přidáno: 03.12.11 17:00
To taamir: Lze jen nezapomenout Ctrl+Schift+Enter
Přidáno: 04.01.12 21:04
Paráda, skvěle a jednoduše sepsáno.
Přidáno: 29.01.12 20:12
Děkuji za super stránky.
Přidáno: 16.10.12 13:03
skoda jen, ze v Excel2010 se toho dost zmenilo, takze ted mi chvilku trvalo to predelat :) Jinak moc dekuji, konecne zase vim o dost vice, Vase stranky jsou super! Excel 2010 ={1\2;"leden"\"únor";TRUE\FALSE}
Přidáno: 16.10.12 15:47
To Petr: Děkuji a také děkuji za upozornění. Ať mohu doplnit tento článke, o změny které jsou v Excel 2010. Holt Excel je perfektní program až na nějaké drobnosti (překlady funkcí, změny v jejich definicích,...)
Přidáno: 07.04.13 13:02
Zdravim, dakujem za informacie, pekny clanok. Chcem sa spytat, ci je mozne pomocou matice automatizovat suhrn dat, napr. metrov stvorcovych za jeden mesiac, ked za jeden den mam aj viac zaznamov, napriklad 10. marec- 1200 m, a 3000 m. Budem vdacny za kazdu radu.
Přidáno: 07.04.13 17:37
To Martin: Také děkuji. Prosím pošli mi ukázku na lasak*centrum.cz, zkusím se mrknout.
Přidáno: 15.06.13 20:36
Dobry den, omlouvam se za vyruseni. Jedna se jen o drobnost: v kapitole "Pro Excel 97 a 2003 CZ verze" uvadite: " Jednotlivé položky jsou v uvozovkách ("") (pokud jde o text), čísla a pravdivostní hodnoty se zapisují bez uvozovek. Položky v řádku se dále oddělují středníkem (;), řádky se ukončuje svislou čárkou (|). Celá matice je uzavřena v hranatých závorkách. ={1;2|"leden";"únor"|PRAVDA;NEPRAVDA}" , kde svisla carka se na mem telefonu zobrazuje jako lomitko (ale ve zkopirovanem a vlozenem textu, se jiz zobrazuje jako svisla carka) a hranate zavorky uvedene v textu, pusobi slozenych zavorek v prikladu, coz muze, flex nejlepe osobniho nazoru, pusobit na zacatecnika mirne zavadejicim dojmem. Nemam bohuzel ani jednu Verdi excelu, takze nemohu bohuzel rici, ktera varianta je spravna. Dekuji. S pratelskym a uctivym pozdravem Leopold Marek
Přidáno: 15.06.13 20:54
Dobry den, jeste jednou se omlouvam za vyruseni, ale jeste by mi prislo prinosem, pokud by uzivateli nylon sdelena ASCII sekvence pro svislou carku (tzv. pipe-u), ktera je 124, takze staci zmacknout napr. levy Alt (nachazi se na klavesnici vlevo dole, hned vedle mezerniku) a drzet pro soucasnem vytukani ciselne sekvence 124 a pusteni klavesy Alt a na obrazovce dojde k objeveni vyse uvedeneho znaku svisle carky. Jedna se Jen o muj osobni nazor. Dekuji. S uctivym pozdravem Leopold Marek
Přidáno: 15.06.13 21:17
Dobry den, jen jeste jedno male doplneni pro uzivatele laptopu/notebooku k uzivani ascii sekvenci: na vyse uvedenych zarizenich se ASCII sekvence zapisuji pro stisknute funkcni klavese Fn, u niz byva obvykle pouzita jina barva pisma (nejcasteji pravdepodobne modra) a naslednem stlaceni klaves s odpovidajicimi cislicemi vyznacenymi nejcasteji stejnou barvou, jako funkcni klavesa "Fn", coz jsou nejcasteji v tomto konkretnim pripade klavesy J, K, U. Cely zapis by tedy probihal nejcasteji takto: "Alt"+"Fn"+"J","k","u" + pustit klavesy "Alt" a "Fn". Konkretni reseni se na ruznych zarizenich muze lisit. S uctivym pozdravem Leopold Marek
Přidáno: 16.06.13 07:31
To Leopold Marek: Díky za doplnění. V článku je k dispozici zdarma soubor (sešit) ke stažení. Stačí jej otevřít v příslušném Excelu a čtenář uvidí jako syntaxi má matice v dané verzi.
Jelikož při práci s maticemi v Excelu předpokládám mírně pokročilé znalosti práce s PC, tak jsem se podrobněji nerozepisoval jak zadávat různé "dělící" znaky (různé klávesnice CZ, EN, DE, zařízení - PC, notebook, tablet, různé verze Windows, ...).
Zatím jsem neměl možnost otestovat třeba německý, maďarský, ruský Excel, tam zápisy mohou vypadat opět odlišně.
Pokusím se doplnit kódy i o obrázky ať při prohlížení na alternativních zařízeních (telefón) nedojde ke zobrazení jiného znaku (a tím možnému "zmatení").
Přidáno: 23.07.13 09:00
Píšete: Pro Excel 2007 a 2010 CZ verze ={1\2;"leden"\"únor";TRUE\FALSE} Pro Excel 97, 2003, 2007 EN verze Hledate-li nápovědu v angličtině jsou nápovědy většinou pro EN verzi Excelu. Kde pro EN Verzi do 2007 je: = {1/2, "leden"/"únor", TRUE/FALSE} myslím, že jste dost nepřesný: 1) verze 2007 CZ používá svislice a nikoliv zpětné lomítko 2) nemám novější verze, ale divil bych se, že by se mohlo užívat lomítko jako oddělovač v řádku. Jak by pak Excel odlišil zlomek od oddělovače?
Přidáno: 23.07.13 09:06
Ještě doplnění: zbytečně upozorňujete na lomítko v číselné části, lomítko v základní části (Shift+ú) funguje stejně. Toto vybrání matice má jednu nevýhodu - mění aktivní buňku na počátek (první buňku) matice. Oproti tomu Ctrl+A ji zachová a matici rovněž vyznačí.
Přidáno: 23.07.13 14:09
To Lubek: Děkuji za doplnění. Pro Excel 2010 jsem dodal i obrázek matice, který dokazuje použítí zpětných lomítek a středníků (Excel 2007 a 2013 - ještě zkontroluji/doplním).
Klávesovou zkratku Ctrl+A jsem doplnil dotextu jako další možnost označení a lépe formuloval použití zpětného lomítka (/).
Přidáno: 30.11.13 09:39
dobrý den mam taky problem maticu [3x3]-3stlpce,3 riadky potrebujem vynasobit maticou [1x3] - 1 stlpec, 3 riadky. Podla popisu to ide jednoducho a funguje to. Prva matica (3x3) su konstanty a je jednoducho ich pripravit, druha matica su merane hodnoty a kedze sa vzdy vztahuju k jednemu meraniu vyhodnejsie by bolo ich mat v riadku nie stlpci, ako i vysledok by mal ist do rovnakeho riadku ako samotne 3 meranie. Ako sa to da urobit?
Přidáno: 30.11.13 19:37
Toslavo: Provést transpozici http://office.lasakovi.com/excel/matice/ms-excel-matice-transpozice/
Přidáno: 01.12.13 01:08
Transpozice ten problem neriesi, pretoze neviem zapisat tranpoziciu a sucin matic do jedneho vzorca, co by bolo vyhodne pretoze prva matica 3x3 je stabila napriklas (A1:C3) ,ale dalsie matica, ktorým potrebujem nasobit sú v riadkoch A4:C4 a potom A5:C5 atd. Cize ja by som najprv potreboval tranponovat maticu (A4:C4) a potom ju vynasobit prvou maticou a tak dalej pokracovat na dalsi sucin prva matica x tranp(A5:C5), kde by sa výsledok zapísal do D5:F5.
Přidáno: 05.01.15 13:36
Díky za pěkný článek. Jen bych upozornil na použití slova hranatá závorka, je trochu zavádějící - Hranatá závorka je [] a na EN klávesnici je pod složenými. Závorky pužité v maticích jsou vždy složené {}.
Přidáno: 15.12.15 15:08
Zdravím, mám na Listu 1 pár údajů jako číslo zakázky, výrobek číslo atp. ve sloupci J mám seznam 5 textových hodnot přičemž jedna je Vyřešeno-Oprávněná Reklamace, pokud člověk zatrhne tuto hodnotu chtěl bych aby se celý řádek (číslo zakázky, výrobek číslo...atp) zapsal na další list věděl někdo jak na to ? (v konečné fázi úplně nejlepší by bylo aby se řádek po zvolení v seznamu hodnoty vyřešeno propsal na další list a nešel upravovat, až třeba po zvolení jiné hodnoty ze seznamu by zase šel upravit (aby např když člověk zapomene nějákou hodnotu z listu zapsat třeba číslo výrobku, tak aby musel pro opravu odkliknout jinný stav než vyřešeno kvůli integritě a kompletu dat. můj mail: Depo8@seznam.cz
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |