Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » kontingencni-tabulka » prurezy-slicers-filtry-kontingencni-tabulka

Průřezy (Slicers) - Filtry - Kontingenční tabulka

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak filtrovat data pomocí filtrů nebo pomocí funkce Průřezy (Slicers) v kontingenční tabulce v Microsoft Excelu 2010? Geniálnost Průřezů (Slicers) je popsána v tomto článku.

Úvodem

Pro filtrování dat exictují filtry, ale stačí jednou v Excelu 2010 vyzkoušet Průřezy (Slicers) a už vám tato funkce bude ve starších verzích Excelu chybět.

Microsoft Excel - kontingenční tabulka

V dřívějších verzích Excelu 2007 (2003), jste mohli využívat filtry (což je velký pomocník). Pokud ale bylo dat hodně, nastavit tyto filtry zabralo značný čas a jejich přehlednost nebyla až tak velké. Což se změnilo od Excel 2010, kde přibyla ikona Vložit průřez v EN verzi Excelu je pod názvem Slicers (pro případ, že budete hledat na google).


Předpoklad

V článku předpokládám, že máte k dispozici kontingenční tabulku pro následující tabulku se zdrojovými daty. Tabulku si můžete v dalším odstavci zdarma stáhnout (ať jí nemusíte přepisovat ;)).

Data pro kontingenční tabulku - Excel
Data pro kontingenční tabulku - Excel

Ke stažení

Soubor data s kontingenční tabulkou v Excelu soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma. (pro Excel 2007, Excel 2010)

Vložení průřezu (Slicers) do kontingenční tabulky

Cílem je vyfiltrovat například dle Prodejce, Kategorie, Produktu.

Začínáme Vyberte kontingenční tabulku.

Na dočasné kartě Nástroje kontingenční tabulky - Možnosti sekce Seřadit a Filtrovat ikona Vložit průřez a z menu vybrat Vložit průřez ....

Menu možnosti - kontingenční tabulka

Obdržíte dialogové okno Vložit průřezy. V tomto okně vyberte:

vytvořit kontingenční tabulku - Excel
  • Prodejce
  • Kategorie
  • Produkt

Klik na OK potvrdíte.


vybrané průřezy - kontingenční tabulka

Excel automaticky vloží dané kategorie v samostatných oknech:


V jednotlivých dialogových oknech průřezu vyberte požadovaný filtr např. Horolezectví. Dojde ke změně kontingenční tabulky a zároveň vidíte, které položky jsou k dispozici, které nejsou, které se dají vybrat.

vybraný průřez - kontingenční tabulka

Klasický filtr

filtr - výběr - kontingenční tabulka

Jen pro zopakování, použití klasických filtrů v kontingenční tabulce. Stačí klik na šipku u popisky řádků a z rozbalovacího menu vybrat požadované.

Podrobnější popis filtru je v přípravě.


Pokud srovnáte tuto možnost s (klasické vyplňováním filtrů) s předchozí možností při využití vložit průřez je jasné, která možnost je rychlejší, přehlednější, intujitivnější.

Ke stažení zdarma

Pokud se Vám nedaří - nabízím vyřešený ukázkový soubor Kontingenční tabulka filtry (slicers) v Excelu - řešení soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma. (pro Excel 2007 až Excel 2016)

Závěrem

Další možností ohledně práce s kontingenční tabulkou jsou/budou v dalších článcích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Honza Kuřák

Přidáno: 12.07.13 10:02

Ahoj, potřebuji jen ťuknout. Mám velké množství dat - odběry zboží jednotlivými zákazníky za období let 2012 a 2013 cca. 23 tis. řádků. Mám 3 filtry sestavy - jméno obchodního zástupce, název zákazníka a období ve formátu mm/yy. Popisy řad jsou názvy výrobků Hodnoty jsou obraty daného výrobku za dané období. Nevím jak udělat to, že při zadání filtru obchodního zástupce již budu ve filtru název zákazníka vybírat jen ze zákazníků daného obchoďáka. Dosud mám na výběr ze všech zákazníků ze zdroje dat. Děkuji za radu a moc díky za tento web.

Honza Kuřák

Přidáno: 12.07.13 10:18

Zapomněl jsem napsat, že mám Excel 2007.

Pavel Lasák

Přidáno: 12.07.13 16:07

To Honza Kuřák: Příští týden se dostanu k Excel 2007, tak se zkusím na řešení mrknout.

hanni

Přidáno: 17.10.13 12:03

ahoj, chtěla bych se zeptat k problematice průřezů ... mám dvě kontingenční tabulky na jednom listu v jednom sešitě a každou chci filtrovat podle jiného měsíce ... takže jsem si vložila dva stejné průřezy (se seznamem měsíců) ... a z hrůzou jsem zjistila, že jsou na sebe nějak napojené ... není možné je připojit každý na jinou tabulku, ani není možné zadat různé měsíce, změna v jednom průřezu se vždy automaticky projeví i v druhém průřezu :( dělám něco špatně, nebo to takhle má opravdu fungovat :( děkuji moc za případnou odpověď :) H.

Jakub

Přidáno: 11.02.14 12:04

Dobry den, rad bych filtroval kontingencni tabulku pomoci hodnoty zapsane v konkretni bunce nekde v excelu. Tzn. potreboval bych poradit s makrem, ktere by nacetlo hodnotu (napriklad datumu), ktere je zapsano v konkretni bunce v excelu a podle ktereho by nastavilo filtr v kontingencni tabulce. Diky moc.

Petr

Přidáno: 18.09.14 09:09

Dobrý den, měl bych dotaz na rozdíl mezi filtrem a průřezem. Když použiji jen průřez a poté dvojklikem chci detail daného čísla, tak KT neakceptuje nastavení v průřezu. Akceptuje ho jen v případě, že je zároveň i ve filtru. Je tedy nutné mít vše co je v průřezu i ve filtru? (sice je to propojené ale jestli neexistuje elegantnější řešení) Děkuji

Petr

Přidáno: 11.03.15 13:25

Dobrý den. Lze v průřezu zadat i klasicky filtr, např. A>10 ? Ptám se proto, že v tabulce mám několik stovek řádků a i když to seřadím, tak vybírat v průřezu všechny hodnoty >10 je zdlouhavé. ANebo jak lze do KT vybrazt a "spočítat" pouze ty záznamy, které odpovídají takovéto podmínce, ale příslušný slopec nechci zadávat do KT, protože by to generovalo nespočet řádků? Děkuji

Jan

Přidáno: 25.04.15 14:27

Dobrý den, dělal jsem tabulku přesně dle Vašeho návodu a vyšla mi výsledná kontingenční tabulka úplně jiná než Vám ( s čísly )

Autor Pavel Lasák: Námáte v oblasti hodnoty místo Součet zvolen Počet? K dispozici je hotové řešení, které lze zdarma stáhout.

Marcel

Přidáno: 25.04.16 13:37

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat,jestli jste již neřešil vypsání zadání v průřezu. Filtruji podle souhrnu datumu a potřeboval bych do tisku vypsat rozsah zadání (např. měsíc 1-5). Předem děkuji za reakci.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |