Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » kontingencni-tabulka » pocitane-pole-kontingencni-tabulka-excel

Počítané (výpočtové) pole - Kontingenční tabulka - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak na počítaná (výpočtová) pole v kontingenčních tabulkách. Pro Microsoft Excel 2010, Microsoft Excel 2007. V anglické literatuře je kontingenční tabulka označována jako Pivot Table.

8.1.2014 doplněno jak Excel pracuje s počitaným polem v kontingenční tabulce, pokud násobíte dvě pole ze zdrojové tabulky.

Úvodem

Microsoft Excel - kontingenční tabulka

Při tvorbě kontingenčních tabulek, je někdy potřeba vložit další výpočty. Jelikož chceme mít kontingenční tabulku interaktivní, budeme výpočty zadávat jako další pole. V Excelu 2010 pomocí Počítané pole v Excelu 2007 pomocí Výpočtové pole. (Microsoft rád mění překlady, ať je větší sranda). V dalším textu tedy budu zmiňovat Počítané pole, ale myslím tím zároveň výpočtové pole pro Excel 2007.

V tomto článku se naučíte do kontingenční tabulky přidat Počítané pole.


Předpoklad

V článku předpokládám, že máte hotovou kontingenční tabulku pro tuto zdrojovou tabulku. Tabulku si můžete v dalším odstavci stáhnout.

Data pro kontingenční tabulku - Excel

Ke zdrojové tabulce přísluší i kontingenční tabulka. Pro názornost má Popisky řádků filtr na Horolezectví.

Kontingenční tabulku zdroj - Excel

Ke stažení

Soubor data pro tvorbu kontingenční tabulky v Excelu soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma. (pro Excel 2007, Excel 2010)

Vytvoření výpočtového pole

Cílem je přidat pole Nákup Prodej * 0,8 a zisk Prodej - Nákup.

Na dočasné kartě Nástroje kontingenční tabulky karta Možnosti sekce Výpočty vybrat Pole, položky, sady a z menu Počítané pole.

Menu nástroje kontingenční tabulka

Obdržíte dialogové okno Vložit počítané pole.

Vložit počítané pole - kontingenční tabulka Microsoft Excel

V tomto okně nastavíte:

  • Název - místo přednastaveného popisu zadáte Nákup
  • Vzorec V Pole: vybrat Prodej klik na Vložit pole a k Vzorec přidat * 0,8
  • Přidat - pole se automaticky přidá (tlačítku se změní popis z přidat na změnit)
  • OK - pokud již nechcete přidávat další pole, stačí jen klik na OK

Obdobně přidáte Pole Zisk.

Kontingenční tabulka bude doplněna o vaše počítané pole

  • Nákup
  • Zisk
Kontingenční tabulka - doplněná o počítaná pole - Excel

Změnit/odstranit počítané (výpočtové) pole

Počítané pole již umíte vložit. Jeho změna/odstranění je stejně jednoduché.

Na dočasné kartě Nástroje kontingenční tabulky karta Možnosti sekce Výpočty vybrat Pole, položky, sady a z menu Počítané pole.

Obdržíte dialogové okno Vložit počítané pole, kde v název vyberete počítané pole, které chcete změnit/odstranit a provedete změnu/odstranění.

Seznam vzorců

Máte-li v kontingenční více vzorců - je vhodné mít v nich přehled. Tuto akci opět můžete provést automaticky.

Na dočasné kartě Nástroje kontingenční tabulky karta Možnosti sekce Výpočty vybrat Pole, položky, sady a z menu Seznam vzorců.

Na dalším listu obdržíte přehled vzorců (funkcí) ve vašich Počítaných polích.

Excel kontingenční tabulka - seznam vzorců počítaná pole

Násobení dvou polí

Budete-li v počítaném poli násobit dvě pole ze zdrojové tabulky, možná se vám bude zdát, že Excel počítá nesprávně. Jenže počítá správně násobí pole * pole, což porvádí i pro pole součtová (takže v součtových polech nejde o součet, ale stále o násobení těchto dvou součtových polí ze základní tabulky.

Možná lépe pochopíte na ukázce:

Kontingenční tabulka - počítané pole

Jak z toho ven?

Naříklad provést toto vynásobení z zdrojové tabulce a pak se na tento sloupec jen odkázet.

Ke stažení zdarma

Pokud se Vám nedaří - nabízím vyřešený soubor Kontingenční tabulka v Excelu - počítaná pole řešení soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma. (pro Excel 2007, Excel 2010)

Závěrem

Tento článek je jedním z několikadílného seriálů o kontingenčních tabulkách. Mate-li nějaké nápady jak tento seriál obohatit můžete použít komentáře.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Petr

Přidáno: 27.05.13 08:47

Je možné použít v počítaném poli funkce?

Pavel Lasák

Přidáno: 27.05.13 16:53

To Petr: Jde například = PI() * Prodej Případně využít funkci ZÍSKATKONTDATA viz http://office.lasakovi.com/excel/kontingencni-tabulka/ziskatkontdata-kontingentni-tabulka-excel/

Václav

Přidáno: 13.06.13 19:30

Ahoj. V Excelu 2007 na dočasné kartě Nástroje kontingenční tabulky - Možnosti, vůbec nemám sekci Výpočty. Zkoušel jsem v Možnostech aplikace Excel, Přizpůsobit a z rozevíracího seznamu vybral danou kartu, ale nic, že by byla sekce Výpočty skryta jsem nenašel. Kde sekci výpočty a její příkazy vyhrabu? Předem díky. A taky díky moc za nejlepší web o Excelu, který mi dost pomáhá při přípravě na zkoušku. Pavle, tvoje práce má smysl.

Pavel Lasák

Přidáno: 17.06.13 18:27

To Václav: V Excel se v dočasném pasu karet Nástroje kontingenční tabulky - Možnosti - sekce Nástroje - ikona vzorce a výpočtové pole.

Excel 2007 - Výpočtové pole

Václav

Přidáno: 19.06.13 13:32

Vidím, vyzkoušel jsem, jde mi to. Díky. S obrázky to jde snadno.

Petra

Přidáno: 26.10.13 11:48

Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za velice přínosný seriál o kontingenčních tabulkách, díky kterému jsem konečně práci s nimi pochopila. Zároveň bych se chtěla zeptat: mám Excel 2007 a v počítaném poli mám hodnoty návštěvnost, kterou dělím hodnotou počet nákupů. Výsledkem výpočtových polí jsou vždy desetinná čísla, například: 6,7623589. Pro všechny čísla mám zobrazený celkový součet, který však neodpovídá hodnotám ve vypočítaných polích. Například, ve sloupci vypočítaná pole mám hodnoty 6,5589 7,8996 a 9,2265 a výsledek v celkovém součtu je 6,8026. Ověřovala jsem, že mám zobrazen opravdu součet a zároveň pomocí funkce suma ověřila, že součet vypočítaných polí je jiný. Díky, Petra

Pavel Lasák

Přidáno: 26.10.13 19:43

To Petra: Lze zaslat ukázku na lasak@centrum.cz, zkusím se na to podívat.

Veronika

Přidáno: 03.12.13 19:45

Dobry den, díky za super návody. Jen bych měla jednu otázečku - konkrétně tady u Vypočtového pole.. okopiruji: Vzorec V Pole: vybrat Prodej klik na Vložit pole a k Vzorec přidat * 0,8 co je přesně to číslo 0,8? Přemýšlíme nad tím s manželem už hodinu a ne a ne na to přijít.. :) Díky moc za radu..

Pavel Lasák

Přidáno: 05.12.13 17:32

To Veronika: 0,8 je pouze konstanta. Kdy nakupuji za 80% prodejní ceny.

Veronika

Přidáno: 06.12.13 12:17

dekuji :)

Petr Pecháček

Přidáno: 10.01.14 21:58

Já radost z výpočtových položek a polí jaksi nesdílím, ale je to na delší povídání. Ve své podstatě jsou dost hloupé, nevhodně sumarizují a na větším počtu dat jsou nepoužitelné.

Pavel Lasák

Přidáno: 11.01.14 15:34

To Petr Pecháček: Kontingenční tabulky výpočtové pole obsahují, proto jsem zmínil možnost jak je použít. Včetně upozornění na některá úskalí (např. nasobení dvou polí). Někdy se mohou hodit, záleží na zdrojových datech, ale jak jsi říkál, je to na další povídání...

Pavel

Přidáno: 27.01.14 08:42

Zdravím pane Lasáku, nemám sekci výpočty, v možnostech mi akce přechází v nástoje, ale výpočty zde vůbec nejsou. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji..

Pavel Lasák

Přidáno: 27.01.14 16:42

To Pavel: Která verze Excel?

Hanka

Přidáno: 21.02.14 15:02

Dobrý den, je možno v počítaném poli použít max nebo minimum místo standartně nastaveného součtu?

Ctibor

Přidáno: 15.10.14 11:34

Dobrý den.Hledám odpověď na takovýto problém: Když jako vzor použiji Vaši první kontingenční tabulku na této stránce - jak přidám do tabulky takové pole, jehož výsledkem bude podíl sloupců "Součet z prodej" a "Součet z ks"?(Je to jenom pro příklad,samozřejmě že konkrétně v této tabulce je to "Součet z cena").Jde mi prostě o to, jak ze dvou výpočtů udělat třetí, pokud to tedy vůbec jde.

Vlado

Přidáno: 06.11.14 16:44

Dobrý den. Jak jednoduše odstranit kontingenční tabulku z listu ? Děkuji.

Eva

Přidáno: 27.01.15 15:29

Chybí mi sekce Výpočty. Jak ji přidám?

Martin

Přidáno: 27.02.15 18:56

Tež mám stejný problem jako Eva...?

KUK

Přidáno: 11.06.15 11:58

Zdravím, zkouším zadat počítané pole medián nebo kvartil pro tabulku s cca 1000 položkami. A zdá se, že mi to pak vždycky hází součet z mediánu, no prostě nějakou blbost. Šlo by to nějak vyřešit, potrebuji získat medián, decil, kvartil pro určitou skupinu položek, ideální by byla obdoba průměru položek přes averageifs?

Martin Dvoracek

Přidáno: 29.06.15 14:53

Dobrý den, lze výpočtové pole v kontingenční tabulce provázat s nějakou buňkou v tomtéž listu excelu mimo oblast kontingenční tabulky? Např. Nákup = Prodej * A1. Tedy v buňce A1 by byla nějaká hodnota (např. 0,8), která by se však dle potřeby výpočtu mohla měnit. Předem děkuji za informaci.

Lenka S

Přidáno: 15.07.15 18:09

Dobrý den, potřebovala bych pracovat i s omezením data. Například ve vaší tabulce, jak získat prodeje jen za březen? Předem díky.

Furat

Přidáno: 29.02.16 10:37

Dobry den, lze v pocitanem poli vytvořit filtr? Vytvoril jsem pocitane pole (% podíl dvou sloupcu v konti tabulce) a potreboval bych odfiltrovat hodnoty mensi nez napr. 80%. Diky za pripadnou radu a diky za vasi praci!

Iva Šedá

Přidáno: 09.05.16 20:39

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli jde kont.tabulkou vyřešit rozdělení závazků dle lhůty splatnosti. T.j. porovnání data splatností s datem vyhodnocení. Zkoušela jsem počítané pole se vzorcem .. = když(splatnost

Pavla Čížková

Přidáno: 09.09.16 20:32

Dobrý den, je možné v počítaném poli zadat výpočet mediánu? Díky za odpověď.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |