Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » formatovani » ms-excel-podminene-formatovani

MS Excel - Podmíněné formatování

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

aneb automatická změna formátu...

Úvod k podmíněnému formátu

V Excelu lze nastavit podmíněný formát (tj. pokud bude obsah buňky dané podmínce vyhovovat, tak se její formátování změní dle nastavených parametrů.)

Tohoto triku lze s výhodou použít u tabulek, kde se zapisují směny pracujících (ranní, odpolední, noční, volno) formát se změní automaticky. A v dalším sloupci si nakonfigurujeme jiný formát (například pro nemoc, dovolenou, nahradní volno). A tabulka bude hned vypadat o poznání lépe, přehledněji a hlavně tato přehlednost se bude tvořit automaticky.

Omezením je, že lze zvolit maximálně tři podmíněné formáty.

Podmíněné formátování - jak na to

Není to tak složité jak to na první pohled vypadá...

Excel: podmíněné formátování

Vybereme z nabídky Formát -> Podmíněné formatování ...


Zvolíme a nakonfigurujeme požadované podmínky (škoda že jde mastavit jen tři)

Co lze nastavovat:

 • hodnota buňky
  • je mezi
  • není mezi
  • je rovno
  • není rovno
  • je větší než
  • je menší než
  • je větší než nebo rovno
  • je menší než nebo rovno
 • vzorec

V MS Excel 2007 lze nastavovat o poznání více, ale o tom v připravvaném článku.

Možnosti nastavování

V našem ukázkovém příkladě si nastavíme podmíněné formatování pro čísla 10, 20, 30. Pro 10 bude podklad zelený, pro 2é bude modrý a pro 30 bude žlutý.

Podmínka 1: nastavíme na Hodnota buňky, je rovno a do posledního pole vepíšeme 10. Po stisku Formát... si nastavíme požadovaný formát (jak se nastavuje formátování buňky se zmiňuji v jiném článku). Podobně provedeme pro podmínku 2, a podmínku 3.

Excel: podmíněné formátování

Výsledek

Excel: podmíněné formátování

Výsledekem se obarvuji buňky jak požadujeme pro čísla 10, 20, 30. Pokud budeme chtít reakci na písmenka, její doplnění již pro Vás nebude problém :)


Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:56

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Milan

Přidáno: 20.01.10 20:30

potřeboval bych radu týkající se podmíněného formátování v Excelu...jak zadám pouze do 1. podmínky (ze tří) následující:
když zadám do buňky třeba písmeno A nebo B nebo C, zbarví se buňka do červena, jinak bude bez barvy (bílá).

Komentář přenesen z původního článku

Pavel Lasák

Přidáno: 20.01.10 20:30

můžete použít: Hodnota buňky "je mezi" ="A" a ="C", a barevně si nastavíte dle libosti.
MS Excel bude brát v úvahu i malá písmena a, b, c.

Komentář přenesen z původního článku

David Mareš

Přidáno: 20.01.10 20:30

Dobrý den,
Vaše stránky jsou velmi užitečné a hlavně přehledné i pro laiky. Moc děkuji. Mám prosbu o pomoc s jedním problémem. Potřebuji porovnat dva ceníky (celkem cca 8000 řádek). Problém je v tom, že v okamžiku porovnání, když nastavím první shodný řádek, jsou některé řádky v "novém" ceníku navíc, "starý" je neobsahuje a naopak. Proto nejde řádky jednoduše porovnat, jsou posunuté. Potřeboval bych nějaký trik, jak takovéto neporovnatelné řádky odstranit či automaticky vybrat shodné pro porovnání - stejný artikl- dvě ceny. Tabulka obsahuje vždy 1x sloupec artikl a 1x sloupec cenu pro nový a to samé pro starý ceník. Moc Vám předem děkuji za radu a přeji hodně úspěchů.

Komentář přenesen z původního článku

Květy

Přidáno: 20.01.10 20:30

na těchle stránkách je jen škoda, že je mega moc přaplácaná reklamama, jinak fajn

Komentář přenesen z původního článku

Pavel Lasak

Přidáno: 20.01.10 20:30

To Květy: Na druhou stranu jsou všechny nabízené informace zdarma. Nakonec i seznam a další společnosti mají na svých stránkách reklamu.

Komentář přenesen z původního článku

Pavel Lasák

Přidáno: 20.01.10 20:30

To David: Osobně bych to řešil přes VBA.

Komentář přenesen z původního článku

Radek

Přidáno: 20.01.10 20:30

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat lze nějakým způsobem nastavit barvu dle jiné buňky? Myslím tím vložím do buňky 4 a porovná vybrané buňky. Ta která má také 4 použije její barvu. Děkuji
Komentář přenesen z původního článku

Pavel Lasak

Přidáno: 20.01.10 20:30

To Radek: Osobně bych to řešil přes VBA.

Komentář přenesen z původního článku

David S.

Přidáno: 20.01.10 20:30

Dobrý den,
poradíte mi prosím, jak dostanu do podmíněného formátu několik podmínek?(35 jmen)Např. na stránku se pomocí makra vloží tabulka (je pokaždé trošku jiná - podle dat) s daty a jmény atd. a potřebuji upravit formát jmen na celém listu. Rád bych to použil do makra(nahrál jako makro). Předem moc děkuji!

Komentář přenesen z původního článku

Pavel Lasak

Přidáno: 20.01.10 20:30

To David: Osobně bych to řešil přes VBA. Nebo bych použil další sloupec, kde bych porovnával zda vedlejší sloupec vyhovuje podmínce. Tím by sloupec měl jen logickou uroveň ANO, NE a to již lze jednoduše podmíněně formátovat.

frank_horrigan

Přidáno: 03.04.10 12:39

Taky mam jeden dotaz: Mam tabulku (excel 2010, ovsem to je detail, spis mi jde o to know-how obecne) a potrebuji zhruba nasledujici: Mam ctyri sloupce hodnot (cen), vstup, , stop, cil a vystup. Potrebuji toto: pokud vystup je roven vstupu, formatovat (treba zlute), pokud vystup roven stopu obarvit cervene, pokud roven cili obarvit zelene (omezeni tri podminek na bunku v excelu 2007+ jsem nepotkal (a s 03 snad nikdy nedelal, z XP rovnou na 07). Toto si umim udelat pro jeden radek, ale tech polozek mam priblizne 12.000. Jak si rozkopiruju ti podminky (podobne jako vzorce, aby to vzdycky porovnavalo jenom konkretni radek? Zkousel jsem to dat do cele jedne skupiny, ale tlouklo se mi to a bralo to i ve sloupci pod sebou, coz je spatne. Dik za radu

frank_horrigan

Přidáno: 03.04.10 12:48

Samozrejme, pokud nerovno vystup neni roven nicemu, nedelat nic, to je logicke... a jsem si vedom \"TY podminky\", jde o preklep, nikoli o moji blbost :)

Pavel Lasák

Přidáno: 03.04.10 21:04

To frank_horrigan: Pokud označite celý sloupec můžete mu přiřadit formátování. Nebo kopírovat její format \"štětec\".

frank_horrigan

Přidáno: 03.04.10 23:37

To Pavel Lasák: ano,o tom sloupci vim, ale prave neni zadouci porovnavat a formatovat sloupce pod sebou, nybrz pouze po radcich a tak, ze sloupce jsou konstantni, a radky co s cim srovnavat se prubezne meni. Tady je priklad a co vlastne presne chci (ovsem tech radku je pres 12k): A B C D 1,4 1,3 1,5 1,45 //nema se delat nic 1,7 1,5 1,9 1,9 //C==D,zeleny format 1,6 1,45 1,8 1,44 //B==D,cervenyformat 1,4 1,2 1,5 1,45 // nema to udelat nic, ale: C obarvi zelene radek 1 a 4 a D \"nahodne\" radek 1 a 4, coz neni zadouci... jinymi slovy porebuju IF C1==D1 formatuj zelene, stejne tak C2==D2, C3==D3, stejne tak cervene Bx==Dx, kde x je radek. Ted uz si snad rozumime, co potrebuju (googlit se nedari, tezko formuluji dotaz co vlastne potrebuji. Rikam si, ze je to takova \"zakladni\" vec, predpokladam ze to excel umi, takze chyba ve mne :)

Andrea

Přidáno: 11.04.11 13:05

Dobrý den,mohl by jste mi dát svůj e-mail?potřebovala bych pomoct s jednim ukolem ohledne podmíněného formátování.Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 11.04.11 19:21

To Andrea: je uveden v patičce lasak@centrum.cz :)

Pavel Chládek

Přidáno: 27.04.11 17:26

Dobrý den, měl bych jeden zapeklitý dotaz. Mám tabulku, kde musím hlídat, zda-li není daný záznam starší než x dní. Nějak jsem si to udělal přes podmínku, že mi to už funguje. Potom jsem využil funkci podmínečné formátování, abych si obarvil buňky, které jsou starší než x dní. Ale teď teprve přichází můj problém. Já bych podle označené buňky potřeboval označit celý řádek, v kterém se označená buňka nachází. Nevíte někdo jak na to??

Pavel Lasák

Přidáno: 28.04.11 17:59

To Pavel: Odpovídal jsme emailem.

Jaroslav Kopecký

Přidáno: 31.08.11 15:42

Dobrý den, mám stejný problém jako Pavel Chládek, může být Vaše odpověď zveřejněna zde, případně odeslána na jaroslavkop@gmail.com ?

Pavel Lasák

Přidáno: 01.09.11 19:26

To Jaroslav: Tak jsem napsal článek: podmíněné formátování - příklady.
Nebo další možnost. Například pomocí VBA. Ukázka kódu. Platí pro aktivní řádek. Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Excel.Range) Cells.Interior.ColorIndex = xlColorIndexNone ActiveCell.EntireRow.Interior.ColorIndex = 36 End Sub Místo ActiveCell budou ty, které vyhovují dané podmínce.

v.mo@seznam.cz

Přidáno: 03.01.12 14:23

Dobrý den, mám tabulku kde je v jednom sloupci vypsaný email (se zavináčem). Někdy se mi buňka promodří a podtrhne někdy nee, neumím přijít na to jak tam nastavit aby po opuštění buňky systém poznal, že jde o majlovou adresu a pole "podtrhnul a vybarvil" Existuje něco jako formát buňky e-mail, nebo jaká je na to finta?

Pavel Lasák

Přidáno: 03.01.12 15:58

To v.mo@seznam.cz: Pokud po napsání emailu stisknete Enter, Excel zjistí zda se nejedná o hypetrextový odkaz a pokud ano automaticky jej doplní. Buď se na buňku postavit a kliknout entr, nebo přes Hypertextový odkaz...

MilanC

Přidáno: 19.01.12 20:06

Ahoj, potřebuji podmíněné formátování pro oblast buněk (změna barvy textu) v případě, že text dané buňky obsahuje určitý nebo jiný text (2 podmínky). V Office2007 není normálně možné udělat 2 podmínky zároveň (naklikat), takže volím vzorec a pokouším se o něco jako =NEBO(HLEDAT("Převod";$D6);HLEDAT("Osobní";$D4)). Problém je, že funkce HLEDAT nevrací NEPRAVDA, ale #HODNOTA, pokud není řetězec nalezen. Zkouším různě zapojit funkce JE.CHYBA(),NE() a pod, ale prostě se mi nedaří odpovídající vzorec sestavit. Děkuji za pomoc.

MilanC

Přidáno: 19.01.12 21:08

Vyřešeno. =NEBO(NE(JE.CHYBA(HLEDAT("převod";A1)));NE(JE.CHYBA(HLEDAT("osobní";A1))))

Pavel Lasák

Přidáno: 26.04.12 18:51

Jak porovnat dvě excelovské tabulky jsem sepsal v článku: http://office.lasakovi.com/excel/data/porovnat-dve-tabulky-rozsireny-filtr-excel-2010/

Marcela

Přidáno: 25.09.12 08:50

Dobrý den, mám dotaz už nějakou dobu se znažím napsat podmíněné formátovaní, které by mi v případě, že je uvedené v tabulce menší než 180 dní ode dneška pak by se mi zabarvilo pole barevně. děkuji za radu

Pavel Lasák

Přidáno: 25.09.12 16:27

To Marcela: Jak na podmíněné formátování s datem jsem sepsal článek: http://office.lasakovi.com/excel/formatovani/podminene-formatovani-dle-datumu/ kde je i příklad ke stažení.

Dobi

Přidáno: 24.10.13 12:07

Dobrý den,mám takový problém: V buňce mám zadán datum /revize zařízení/, v předchozí buňce předepsaná frekvence revizí , Lze nastavit , že se změní barva buňky s datumem , překročí-li skutečné datum předepsanou frekvenci ? v.dobias@bak-pisek.cz

Pavel Lasák

Přidáno: 24.10.13 17:46

To Dobi: V článku: Podmíněné formátování - Praktické příklady

Carolinee

Přidáno: 27.10.13 13:04

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, zda je možné formátování pro jiný sloupec, než ve kterém je udaná podmínka. Budu mít například seznam jmen v prvním sloupci, ve druhém sloupci věk a budu chtít, aby se mi barevně podbarvila políčka se jmény, jejichž věk bude nad 35. Je to vůbec možné? Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 27.10.13 16:37

To Carolinee: Je praktické příkklady jak na to jsem již sepsal v článku: Podmíněné formátování - Praktické příklady

Marek

Přidáno: 15.11.13 10:44

Dobrý den, prošel jsem si toto fórum, ale na svůj "problém: jsem odpověď nenašel. Byl byste tak hodný a pomohl mi. Jde mi o to, jak naformátovat podmínku, aby se mi text v buňce A3 zbarvil v případě, že jeho délka přesáhne číslo uvedené v buňce A1. Zatím jsem to řešil tak, že jsem si do vedlejší buňky (A4) zadal vzorec ukazující počet znaků v buňce A3, ale to mi nepřijde moc elegantní a často u ne moc praktické, protože ne vždy porovnávám délky takto sousedících buněk, někdy jsou dost daleko od sebe a musím přejíždět. Snad jsem dotaz formuloval srozumitelně a budete schopen mi pomoci. Děkuji, Marek

Marek

Přidáno: 15.11.13 10:58

Ještě jsem zapomněl dodat, že používám Excel 2003 a 2007. zajímá mě to tedy pro tyto verze. Děkuji za pomoc.

Kadlecová

Přidáno: 10.02.14 14:06

Prosím o radu - chci změnit ve formátu buňky např. barvu výplně, nebo orámování atd..., při potvrzení napíše "příliš mnoho různých formátů buněk" i když se jedná jen o jednu buňku a změnu neprovede. Jedná se o Excel 2003. Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 10.02.14 15:57

To Kadlecová : Tohle dělá Excel pokud je v dalších buňkách mnoho jiných formátu (víc jak cca 3.000?), velikost písma barvy atd. Například špatně provedené zkopírovano z internetu.

Jan Košťál

Přidáno: 19.02.14 16:52

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné v excelu nastavit reakci dané buňky v souvislosti s barevným označením buňky. Viz příklad s kalendářem, který použiji jako dovolenou a vyznačím si do něj 4 dny dovolené. Tyto čtyři dny chci spočítat vedle a poté odečíst od celkového počtu dovolené. Něco jako funkce když A1 = červená B1 = 1? Děkuji

Ivo

Přidáno: 19.06.14 15:57

Dobrý den. Nenalezli jsme řešení. Potřebujeme změnit barvy ve velké tabulce. Např. žlutou za oranžovou. Děkuji. Ivo

Jan Drahonovsky

Přidáno: 14.05.16 14:10

DObrý den, mohu požádat o radu, jak nastavit podmíněné formátování tak, aby se mi barevně označily všechny buňky, jejichž hodnota se shoduje s aktivní buňkou, t.j. buňkou, která je právě vybrána kurzorem? Jde mi o to, aby když kurzorem vyberu buňku s hodnotou "A", aby se mi barevně označily všechny buňky se stejnou hodnotou na daném listě. jandrahonovsky@gmail.com DěkujiSdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |