Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » data » ms-excel-overeni-dat

Ověření dat - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak v Microsoft Excel ověřit zadávaná data a nepovolit zadaní neplatných dat.

Proč ověřovat data v Excelu

Pokud tvoříte složitější aplikace pro učení a ekonomy. Je vhodné kontrolovat co zadávají do poliček (jinak Vám budou volat, že Excel nepočítá, že jste to blbě naprogramoval), aby místo poplatku nezadávali jméno. Pro rozsáhlejší výpočty je velice výhodné i omezovat zadávána data. Příklad: V elektrotechnice jsou průměry vodičů odstupňovány v nějaké řadě. No a zkuste přijít do obchodu, že chcete vodič 72,5 mm2. Tak Vás slušně upozorní, že neexistuje a existovat nebude. Proto už pří programování výpočtového programu je vhodné s tímto kalkulovat.

Je až s podivem, že tuto zajimavou funkci Excelu téměř nikdo nevyužívá (setkal jsem se pouze u jedné aplikace, a že jsem jich viděl nepřeberné množství)

Jak ověřit data v Excelu?

Jako vše v Excelu i toto je jednoduché. Stačí si ujasnit rozsah dat, které je možno zadávat do příslušné buňky v listě Excelu.

MS Excel ověření

Nejprve vybereme z menu Data - Ověření…

Zobrazí se nám okno skládající se ze 3 záložek

 • Nastavení
 • Zpráva při zadávání
 • Chybové hlášení

Nastavení

MS Excel ověření

V první záložce Nastavení nastavujeme ověřovací kritéria:

 • jakoukoli hodnotu
 • celé číslo
 • desetinné číslo
 • seznam
 • datum
 • čas
 • délku textu
 • vlastní

Dle vybrané položky můžeme ještě vybrané kriterium omezit, (například celé číslo může být mezi 0 – 150), nebo pouze položky z vytvořeného seznamu. Tyto položky můžeme nastavit natvrdo nebo se dynamicky odkazovat. Tím pádem omezení se může měnit na základě výpočtu.

Zpráva při zadávání

MS Excel ověření

Protože jsme profesionálové a ne žabaři je vhodné budoucího uživatele informovat o tom co má do kolonky napsat. Aby nehádal a napsal co je potřeba. Nevýhoda je že nelze tento text dynamicky měnit. Tyto dynamické změny nelze vytvářet ani v novější verzi 2007. Jedinou možností je použití a naprogramování ve Visual Basicu.

Chybové hlášení

MS Excel ověření

Toto je poslední okno, které doporučuji vyplnit, když už nás uživatel neposlechne a místo čísla zadá do buňky písmeno tak mu vyskakovacím oknem sdělíme, že „Takhle ne“.

Na výběr máme několik druhu hlášek:

 • stop
 • varování
 • informace

Ukončení

Stačí zadat OK a máme hotovo.

Výsledek ověřování v Excelu

Ověřit si to můžeme hnedle. V případě, že chceme do buňky ve které je nastaveno ověřování něco napsat objeví se nejprve informace co tam napsat MS Excel ověření (jak už jsem říkal bohužel když mám dynamické omezení nemůže být jednou hláška od 10 do 20 a podruhé od 30 do 50, ale musí něco jako vyplňte číslo). V případě, že neposlechneme a napíšeme ptákovinu objeví se chybové hlášení. MS Excel ověření Jinak se číslo převezme a náš Excel s ním může dále počítat.


Ke stažení zdarma

Ověřování dat - seznamy - ke stažení ZDARMA. soubor ve formátu *.xls

Excel další informace

Pokud chcete umět vytvářet takovéto a lepší excelovské tabulky přečtěte jak na to. Seznam již publikovaných článků o MS Excel:

Doporučení

K práci doporučuji originální Microsfot Excel 2003. Varianta pro studenty je za směšnou cenu. Jednotlivé příklady v Excelu jsou ke stažení zdarma. Ke studijním účelům je můžete využívat bezplatně. Pokud se rozhodnete pro komerční využítí prosím informujte mě.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:56

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Vašek

Přidáno: 24.01.10 20:41

O této možnosti jsem věděl, ale nedokážu nastavit aby se v buňce povolil zápis pouze ve správném formátu \"hh:mm\".

Honza

Přidáno: 21.12.10 22:21

Potřebuji donuti uživatele, aby buňku nenechal nevyplněnou a při zavírání sešitu byl vyzván k zadání chybějících údajů. Jak na to? Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 27.12.10 20:17

To Honza: Přes VBA. Použít událost BeforeClose.

Michal

Přidáno: 01.02.11 08:29

Velice dobrý článek. Moc jste mi pomohli.

Pavel Lasák

Přidáno: 02.02.11 20:10

To Michal: Děkuji.

Kristina

Přidáno: 17.01.12 17:34

Mně též! Děkuji!!!

Tomáš

Přidáno: 07.05.12 13:56

nefunguje mi ověření dat na vzorec. mam dvě pole, jedno je suma určitých buňek a druhé pole je suma zase jiných buňek, a já chci zadat ověření dat na jednu z těch dvou, že pokud je větší než ta druhá suma, tak je to chyba

Netto

Přidáno: 08.10.12 13:52

Super článek. Velmi dobře popsáno. Děkuji.

Petr

Přidáno: 08.11.12 13:55

Ověření dat je mi jasné. Zadám kritéria a podle toho buňku mohu vyplnit nebo ne. Bohužel mám problém s tím, že když nějakou hodnotu zkopíruji z jiné buňky přes schránku tak lze do ověřované buňky vložit cokoliv. Jak toto řešit?

Pavel Lasák

Přidáno: 08.11.12 18:08

To Petr: Osobně jsem to v jednom projektu řešil přes makro, jiný elegantní způsob mě nenapadá.

Zlatko Zimovjan

Přidáno: 26.06.14 11:02

Dobry den, prosím o radu jak umístit dle mého požadavku vyskakující okno Zprávu při zadávání. V jednom listě se mi zobrazí pod danou buňkou, v jiném se mi všechny zprávy centrují uprostřed obrazovky. Jakým makrem nebo funkcionalitou lze umístit? Děkuji


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |