Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » access » zaklady » primarni-klic-access

Primární klíč - Access

Primární klíč - Co je, k čemu je dobrý, proč se používá?

Úvodem

Při ukládání tabulek v MS Access jste dotázaní dialogovým oknem, zda chcete nadefinovat primární klíč. Většina rychlých návodu radí zadat ne a pokračovat v práci. V této kapitole Vás seznámím, k čemu lze primární klíč využít.

Primární klíč

Ač se to nezdá, ale primární klíč je v profesionálních tabulkách nejdůležitější součásti. Většina tabulek by jej měla obsahovat. Primární klíč je vlastně další pole (sloupec) v tabulce, jehož hodnoty (záznamy) jsou odlišné / neopakující se.

Takže stačí jeden klik a Access si v daném poli (sloupci) pohlídá, aby se zadávaná hodnota neopakovala. Takovým to jedinečným záznamem je třeba rodné číslo. Každý obyvatel naší republiky ho má jedinečné a nenajdete dvě osoby, které by měly rodné číslo stejné.

Primární klíč umožňuje

  • jednoznačné / neopakovatelné - vytvoří jednoznačné záznamy, nepodaří se Vám zadat druhou stejnou hodnotu.
  • Tvorbu vzájemných vazeb (relací) - umožní vzájemně propojit tabulky, jak vytvořit vzájemnou relaci (vazbu) proberu v samostatném článku

Označení pole - primárním klíčem

Pro označení pole primárním klíčem. Pokud máte vybranou tabulku. Na kartě Pole sekce Zobrazení a z menu vyberete Návrhové zobrazení.

MS Access 2010 - navrhové zobrazení

Na tabulce v návrhovém zobrazení vyberete pole (sloupce) pro který chcete vytvořit primární klíč. Na kartě Návrh v sekci Nástroje klik na ikonu Primární klíč

MS Access 2010 - primární klíč

U daného pole se objeví ikona klíče

MS Access 2010 - primární klíč - ikona

Hotovo - vaše tabulka obsahuje pole s primárním klíčem. Access již za Vás bude hlídat, aby se v záznamech neobjevila stejná hodnota.

Závěrem

Pro doplnění informací o primárním klíčí slouží komentáře.

Článek byl aktualizován: 24.08.2012 20:50

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Liška Štefan

Přidáno: 23.12.12 15:04

Musím s Vámi polemizovat v použití rodného čísla jako primárního klíče. Nikomu bych to nedoporučoval. Jednak není ani v rámci naší republiky zcela jednoznačné (i když teoreticky by mělo být jednoznačné) a za druhé je u nás již tolik cizinců, že až budete potřebovat vložit do tabulky cizince, tak budete muset použít nějaký speciální tvar jakoby jeho rodného čísla, které nemá.

Pavel Lasák

Přidáno: 23.12.12 19:18

To Liška Štefan: Děkuji za informaci a doplnění.

Martin Horák

Přidáno: 24.08.13 00:18

K doplnění pana Lišky se připojuji. RČ jako klíč je nevhodné i z důvodu tvoření vazeb na související tabulky. V nich by totiž muselo být RČ uvedeno taky, což není vhodné kvůli jeho zbytečné délce. Doporučuji použít jako primární klíč automaticky generované pořadové číslo záznamu (id). A ještě jedno hledisko - při vkládání záznamu je primární klíč vždy povinná položka. Pokud bychom neznali RČ člověka, nebylo by možné jej do systému vůbec zapsat. Pro pana Lišku: Mimochodem - pokud by se jednalo o cizince s dočasným nebo trvalým pobytem u nás (a s účastí na zdravotním pojištění), tak by problém nenastal, protože cizinci u nás mají pro účely zdravotního pojištění vygenerované desetimístné "rodné číslo" (pozor při kontrole relevance - má trochu jinou strukturu). Přiznávám ale, že u cizinců, kteří jen "projíždějí", by problém nastal.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2020 | 15480

Tento web zatím neprošel jazykovou korekturou. Beta verze redakčního systému.