Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » access » zaklady » access-2010-spusteni-popis-obrazovky

Access 2010 – spuštení a popis obrazovky

Nenechte se zaskočit relativní složitosti.

Spuštění MS Access 2010

jen pro úplnost...

Pro spuštění programu MS Access 2010 použijeme buď ikonou z plochy, nebo přes nabídku start vybereme příslušnou položku:

spuštění MS Access 2010
spuštění MS Access 2010

Pojmenování databáze

Při spuštění MS Access 2010 obdržíme požadavek, na vytvoření nové databáze. Stačí vyplnit název souboru námi tvořené databáze a stisknout vytvořit.

Access 2010 - pomenovani databáze

V dalších článcích budu popisovat jak tvořit filmovou databázi (úkážu na ni tvorbu tabulek, formulářů, sestav,...). Naši vzorovou databázi si můžeme pojmenovat katalog-DVD. Stiskneme Vytvořit. Tím se nám otevře pracovní okno programu MS Access 2010.

Pokud již máme nějakou databázi rozpracovanou můžeme otevřít tuto. Přes položku Otevřít.

Poznámka: Zvolit již můžeme z nabízených šablon. Stačí vhodnou šablonu vybrat. Dostupné jsou šablony, které se nainstalovali z instalačního CD nebo máte možnost se připojit na webové stránky Microsoftu a stáhnout si šablonu z internetu.

Popis obrazovky Access 2010

Okno MS Access 2010 se sestává z několika části. Každá má svůj specifický význam a využití. V další textu proberu jednotlivé položky a jejich význam podrobněji.


Základní obrazovka obsahuje:

 • Hlavní pracovní okno
 • Panel pro rychlý přístup
 • Pás karet
 • Navigační okno
 • Stavový řádek
 • Seznam vlastností

Nyní si probereme jednotlivé části obrazovky podrobněji.

Hlavní pracovní okno

V tomto hlavním okně budete pracovat nejčastěji. Budete v něm tvořit tabulky, formuláře, sestavy a případně vytvářet makra či VBA kódy. Toto okno se dynamicky mění podle zrovna prováděné akce. Při tvorbě tabulek vypadá jinak, než když budete tvořit formuláře či vytvářet sestavy. Další změny v okně nastanou dle způsobu vytváření daných objektů. Tj. zda tabulku budete vytvářet v navrhovém zobrazení nebo použijete šablonu.

Poznámka: Podrobný popis tohoto okna bude v jednotlivých článcích.

MS Access 2010 - popis obrazovky:

Panel pro rychlý přístup

K nejpoužívanějším příkazům se můžete dostat přes panel pro rychlý přístup. Pokud Vám panel nevyhovuje, můžete si jej upravit a doplnit o Vaše nejpoužívanější položky.

MS Access 2010 - popis obrazovky:

Pás karet

Pás karet (inovované menu) MS Access 2010. Z tohoto menu ovládáme databázový program. Pásy karet se dynamicky mění, podle toho co právě děláte. Takže práce s tímto menu se stává rychlejší a přehlednější. Pokud přecházíte z MS Access 2003 a starších může se Vám v prvních chvílích zdát použití tohoto menu zmatené, ale jak si na jeho použití zvyknete, oceníte genialitu tohoto řešení.

Poznámka: Pás karet se dá upravovat podle vašich požadavků. Jak na to se zmíním v následujícím článku.

MS Access 2010 - popis obrazovky:

Navigační okno

Navigační okno umožňuje přístup k jednotlivým objektům databáze (tabulky, formuláře, sestavy,...). Jednotlivé objekty jsou rozděleny do skupin podle jednotlivých kategorií. Kliknutím na název objektu (např.: tabulky) můžete tento seznam skrýt a dále ještě seznam zpřehlednit.

Pokud budeme chtít daný objekt (např.: formulář zobrazit klikneme opět na jeho název).

MS Access 2010 - popis obrazovky:

Stavový řádek

MS Access 2010 - popis obrazovky:

Seznam vlastností

Tento seznam vlastostí se přizpůsobuje dle zobrazeného objektu. Podrobněji jej popíši v dalším článcích nakonkretních příkladech.

MS Access 2010 - popis obrazovky:

Klávesové zkratky

Ovládaní databázového programu MS Access 2010, lze provádět:

 • Ovládaní myši
 • Klávesnice

Ovládaní z klávesnice (pokud si na něj zvyknete) je rychlejší než myš. Microsoft navíc po stisknutí Alt zobrazuje nad každou položkou zkratkovou klávesu. Takto si postupně můžete jednotlivé zkratky zapamatovat. Poznámka: Opět z dalších geniálních vylepšení, které Microsoft zabudoval do MS Office.

Access 2010 - klavesove zkratky

Proč píšu o Access 2010

Existují i jiné databáze Oracle, MySQL, atd., ale o těch je psáno jinde. Takže každý má svobodnou volbu výběru. Já si vybral MS Access 2010 protože:

 1. Součásti MS Office (záleží, jakou edici máte)
 2. Jednoduché ovládaní
 3. Mám zkušenosti s tvorbou aplikací v tomto programu
 4. Ke stažení zdarma 60-ti denní zkušební verze

Závěrem

Takže umíme spustit MS Access 2010, vytvořit prázdnou databázi a víme, co kde v na obrazovce nalezneme a k čemu jednotlivé objekty slouží.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:08

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Šárka

Přidáno: 30.12.15 22:06

Dobrý večer, Pavle, mohl byste mi prosím poradit, kde si mohu stáhnout nebo koupit MO Access 2010, dělám si kurz ECDL a koupila jsem si Microsoft Office balík, kde bohužel Access není, tak ho potřebuju někde stáhnout extra. Cvičení v kurzu jsou v MO Access 2010. Předem děkuju za tip a přeji hodně úspěchů a Šťastný nový rok!!! ŠárkaSdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |