Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » access » tabulky » tvorba-tabulek

Access tvorba tabulek

vytvoření tabulky a Accessu

Jak začít

Pokud máte základní povědomí co je to databáze, a jak vypadá program Access není problem se vrhnout do vytvoření první tabulky. Pro jednoduchost si ji nazveme zaměstnanci, abychom si v ní následně mohli ukázat SQL dotazy a další triky.

Jak začít

Access: tabulka vytvoření

Vytvoříme tabulku v návrhovém zobrazení. Je možno použit průvodce, ale lepší je mit vše pod kontrolou. A vytvořit si tabulku přesně podle svých představ...


Access: tabulka vytvoření

V zobrazeném oknu již můžeme zvesela tvořit naší tabulku. Předpokládam, že něco víte o datových typech, přesto se je pokusím projít ať jich máme v naší tabulce co nejvíce. Pro další práci a ukázku co s těmito daty lze dělat... Před pokusy doporučuji tabulku uložit...

Automatické číslo

Access: tabulka automatické číslo

Můžeme použit k určení jednoznačnosti. případně doplníme, že půjde o primarní klíč. Provedeme pravým tlačítkem a volbou primární klíč. Doporučena volba, až budete mit více tabulek pochopíte proč je vhodné mít definován promarní klíč. Nemusíme to použít jen pro automatické číslo jako primarní klíč so hodí např. rodné číslo. SPZ....

Text

Access: tabulka text

Možnost volby textu, např pro jméno, přijmení, město, lze omezi počtem znaku, pro dlouhé texty jako poznámky doporučuji pole memo.

Číslo

Access: tabulka číslo

Opět v čísle máme mnoho dlaších voleb, zda jde o celé číslo, dlouhé číslo, desetiné číslo. Vhodné pro věk, spotřebu auta. Opakovací volba je jasné že pokud jde o plat (pokud nepoužijeme datový typ měna) tak se hodnoty mohou opakovat, pokud by šlo o rodné číslo tak se hodnoty nesmí opakovat, přeci nebudeme mít v tabulce 2x stejného člověka a dva lidé nemají stejné rodné číslo.

Datum

Access: tabulka datum

Můžeme použít k zadavání dne nástupu do zaměstaní daného pracovníka, opět můžeme volit z několika formátu ve kterém může být datum zadán. Databáze pak bude kontrolovat aby někdo nezadal 32.únor :)

Ano/Ne

Access: tabulka automatické číslo

Další zajímavý datový typ. Může byt dotaz zda je muž. Pak máme zpětnou kontrolu přes rodné číslo. či zda je plnoletý. Jako kontrolní funkce velice vhodná položka :). Velice vhodné např. u potencionálních zaměstnanců zaškrtavat zda mají to které vzdělaní a certifikát. Pak provedeme jednoduchý výběr a víme vhodného hnedle vhodného kandidáta.

Hypertextový odkaz

Pokud máme tabulku pro dodavatelské firmy můžeme si pod tímto datovým typem ukládat jejich www stránky.


Měna

Když už mluvíme o tom platu tak se hodí mít datový typ měna...


Hotový základ

Access: tabulka hotova

Tak tabulku bychom měli připravenou. Je pravda, že jde o ukázku a mnoho dalších údajů chybí, třeba přijmení, info o ukončeném vzdělání, absolvované kurzy. Ale to již není rpoblem doplnit. Jde jen o ukázkovou aplikace, provedenou k pochopení práce v programu Access.

Plnění tabulky daty

Access: tabulka plnění daty

Teď ještě uložit a již můžeme plnit daty. Je to takové neosobní, než si ukážeme jak můžeme zadavat data velice efekně, ale to nekdy příště :)


Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:08

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Ja

Přidáno: 28.02.10 14:50

Máš to dobrý (°_°)

Pavel Lasák

Přidáno: 28.02.10 20:40

To Ja: Děkuji za pochvalu.

míša

Přidáno: 18.05.10 17:02

docela to pomohlo dík

Pavel Lasák

Přidáno: 22.05.10 22:19

To Míša: Jsem rád. Mám v plánu toho napsat více a podrobněji, al bohužel den má jen 24 hodin...

Jirka

Přidáno: 05.04.11 22:01

Zdravím. Jen takový možná hloupý dotaz. Když jsem si v tabulce vytvořil pole rodné číslo a jako datový typ jsem zvolil číslo, tak se mi po zapsání 10ti místného rodného čísla objevila hláška, že se mi hodnota neshoduje s typem dat? Jak je to možné :-) Je to snad moc velké číslo? Samozřejmě, když jsem to potom přeměnil na text, tak už to šlo. Díky za odpověď.

Pavel Lasák

Přidáno: 06.04.11 19:11

To Jirka: Jde o Dlouhé celé číslo, které lze zadat pouze z rozsahu -2 147 483 648 - 2 147 483 648, musíte zadat desetinné číslo (s možností 15 míst nalevo a 4 místa napravo od desetinné tečky)

Přidáno: 11.09.12 10:31

berys

Přidáno: 12.11.12 14:08

díky moc

Equil

Přidáno: 08.01.14 10:08

Dobrý den, chtěl jsem se prosím zeptat jak lze pracovat v Access s obrázky ... konkrétně se mi jedná o vytvoření databáze zboží, kde by byl ke každému výrobku přiřazen jeho obrázek. Poté bych vše vkládal do nabídky tj. obrázek,název materiálu, popis materiálu, cenu materiálu a cenu montáže ... ( vždy jedna materiálová položka na řádek; řazeny pod sebou ). P.S. Rád bych pochválil autora za skvělou práci, kterou na tomto projektu odvedl ... děkuji.

Ondřej

Přidáno: 15.09.14 18:17

Davam sama pozitiva, kdekoli najdu nějaké informace o základech, tak jsou příliš složitě popsány a člověk ani neví kde hledat. pro obnovení základů supr

hovno

Přidáno: 02.02.16 11:58

dik na zachodě mi to moc pomohlo

nekrotický záchvat

Přidáno: 02.02.16 11:59

jak ja povídám není nad český jazyk

hovno

Přidáno: 02.02.16 12:02

o čem to tu kecáš já tu seru na záchodě

nekrotický záchvat

Přidáno: 02.02.16 12:08

nee český jazyk je velice důležitý pro dnešní mládež a tady je fyzikaSdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |