Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » access » sestavy » sestavy-uvod

Access sestavy úvod

aneb jak připravit dopis našim zaměstancům, že jim zvýšujeme plat :)

Co jsou sestavy v Accessu

báječný doplněk jak si zjednodužit práci např. při tisku

Představme si, že potřebujeme 100 zaměstancům naší firmy rozeslat dopis, že se jim zvýšil plat (mzda) o 500 Kč. pokud to bueme dělat ručně tak u toho zblbneme. Ale jelikož máme naše zaměstnance v přehledné tabulce je to otázka půl hodiny a již máme vytištěny všechny dopisy a můžeme je vložit do obálek, samo že automaticky vytištěných. Určitě pak z tohoto dopisu budou mít zaměstanci radost.

Jak začít - jednoduchá sestava

Access sestavy: uvodní obrazovka

Jako tradičně vyjdeme z tabulky kterou již máme hotovou. Pokud ji ještě nemáte doporučuji si ji vytvořit podle článku access tvorba tabulek a můžeme se vrhnout do sestav. Pro jednoduchost vybereme Vytvořit sestavu podle průvodce. Aneb proč si na začátek komplikovat život.


Průvodce sestava v accessu 1/6

Access sestavy: průvodce sestavou

Vybereme naši tabulku zaměstanci a z Dostupná pole překopírujeme do Vybraná pole položky které budeme v naší sestavě potřebovat. Postačí jméno, přijmení, plat ať si můžeme ukázat i menší trik s platem (mzdou).


Průvodce sestava v accessu 2/6

Access sestavy: průvodce sestavou

V tomto okně lze nadefinovat priority, zda chceme mít nejprve plat a pak jméno. Nejlepší bude začít příjmením, pak jmenem přes funkci a nakonec si necháme plat


Průvodce sestava v accessu 3/6

Access sestavy: průvodce sestavou

Toto okno nám ještě dále umožňuje určit třídění. Pro nás v této chvílí není moc důležité. Ale může se hodit pokud budeme chtít mít vytisky setříděne například podle platu, či kanceláře. Ať si to pak v jednotlivých kancelářích rozdají příslušní vedoucí.


Průvodce sestava v accessu 4/6

Access sestavy: průvodce sestavou

Nastavení jaké chceme použít rozvržení sestavy sloupcové, tabulkové zarovnané. A další, stačí vyzkoušet.


Průvodce sestavy v Accessu 5/6

Access sestavy: průvodce sestavou

Použití stylu většina je nic moc, a není problém je poté v návrhovém zobrazení změnit. Podle chuti si teda něco vybereme.


Průvodce sestavy v Accessu 6/6

Access sestavy: průvodce sestavou

a již můžeme naši sestavu uložit. Třeba pd názvem zaměstanci či zaměstanci-zvýšení-platu...


Výsledek sestavy v Accessu

Access sestavy: průvodce sestavou výsledek

Po uložení ihned vidíme výsledek našeho snažení. Pokud se nám nelíbí není nic jednodužšího než použít Návrh a měle se pustit do přetvoření této sestavy.


Úpravy sestavy

Access sestavy: průvodce sestavou

V sestavě můžeme jednotlive položky přesouvat, měnit písmo, doplňovat další, přiřazovat jim nějaké logické operace. Třeba sčítaní pokud zvětšujeme zaměstancům plat. číslovaní stránek a mnoho dalších vychytávek.


Upravena sestava

Access sestavy: výsledek sestavy

A tady máme výsledek kdy již vidíme okleštěný dopis, který sděluje, že zaměstnanci byl zvýšen plat a automatcky se ví o kolik. Vše za nás provede databáze. Proto jsou tak olíbené rpofesiánálni firemní databazové systémy jako je SAP, když se umí využít a člověk si doporogramuje nějaké věcičky má v rukou ohromně mocný nástroj, který mu ulehčí práci. Pokud to nezvladne má v rukou složitý prostředek, u kterého si musí pomáhat například Excelem a Wordem a tím nedocení jeho možnosti.


Hotové dopisy

Access sestavy: výsledek sestavy

Hotové dopisy, je pravda že nejsou úpně vyladěné, ale pro názornost stačí. Pokudud tomu věnujeme nějakou chvíli máme můžeme si připrvit nejčastěji tisknuté dokumenty a pak jen stiskem tlačítky vše vytiskneme.

Výhodné je například pro:


  • tisk obálek
  • poděkování dodavetelům - či sponzorům, kde můžeme dopplnit částky kolik nám přispěkly, či zákazníkům, že od nás tolik toho odebraly.
  • tisk osvědčení - nejen pro naš pracovníky, ale když jsme školitelská firma, hnedle můžeme připravit fakturu a požadat o proplacení...

Upozornění

Informace se postupně rozrůstají jak se mi daří poznatky srozumitelně připravit k prezentaci.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:08

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Mikel

Přidáno: 24.02.10 21:09

Ahoj prosím udělal/a by jsi to jako prezentaci?!...

Pavel Lasák

Přidáno: 25.02.10 18:38

To Mikel: Proč jako prezentaci?

Mikel

Přidáno: 01.03.10 10:10

Potřeboval bych to :-),,,prosim

Pavel Lasák

Přidáno: 01.03.10 17:30

To Mikel: Tak to bohužel nemohu sloužit. Budeš si ji muset vytvořit sám. :(

Radka

Přidáno: 26.02.11 11:37

Můžu sestavu postavit na dotazu?Dříve to šlo,ale když teď v novém Accessu chci návrh sestavy,tak mi to nabízí jako zdrojová data jen tabulky...Když dám ale průvodce sestavou,tak to nabídne i dotazy.Kde je chyba?Díky za radu.

Pavel Lasák

Přidáno: 27.02.11 06:49

To Radka: Osobně sestavu pro dotazy tvořím přes průvodce. Proč návrhové zobrazení nezobrazuje i dotazy zjistím. Nasadila jsi mi brouka do hlavy, jelikož tuhle odpověď nevím.

Radka

Přidáno: 27.02.11 11:17

Děkuji za rychlou reakci!Mezitím se tu trápím s jinou věcí.Všude se píše,že do tabulky lze přidat pole typu Vypočítané pole,ale ať dělám,co dělám,tuhle možnost mi to nenabídne.Nikde.Už jsem zkusila kdeco..V dotaze je to jasné,ale já to potřebuju už v tabulce.Mám instalaci Access na firemním počítači.Je možné,že tam chybí nějaké knihovny?Někdy mi nejdou příkazová tlačítka ve formulářích,jen se tam "nalepí" a nenabídnou průvodce,jindy se chovají normálně...Už tady z toho šílím.Díky za čas!R.

Pavel Lasák

Přidáno: 27.02.11 18:00

To Radka: Jakou verzi Access používáš?

Radka

Přidáno: 28.02.11 10:17

Vypadá to na 2007...

Pavel Lasák

Přidáno: 28.02.11 17:19

To Radka: V návrhovém zobrazení je počítané pole předposlední položka v menu. Nebo přes kartu Nástroje tabulky pole. Napadá mě přeinstalovat firemní PC.

Radka

Přidáno: 02.03.11 09:44

Taky to vidím na přeinstalování.Protože To počítané pole prostě v nabídce není...Díky za starost!Jinak ten dotaz jako zdroj informací pro sestavu bude asi stejný problém...

lukáš

Přidáno: 22.04.11 15:57

ahoj, potřeboval bych pomoct s tvorbou tabulky rozvrhu(ve škole) a následně z její sestavou, nenapadá mě to správné řešení, předem dík

Pavel Lasák

Přidáno: 22.04.11 21:37

To Lukáš: Ahoj, co má být v rozvrhu? Třída, Předmět, učitel, vyučovací den, čas? ....

HANA

Přidáno: 13.12.11 16:14

Dobrý den, mohu poprosit o radu jak udělat kartu OOPP pouze pro jednoho zaměstnance a seznam prostředků za určité období?? Jeden zaměstnanec na jeden list s výběrem podle zaměstnance??? Snad je to srozumitelné. Děkuji.

Jirka

Přidáno: 07.08.12 15:43

Dobrý den, rád bych sloučil pole v sestavě. Zkusil jsem v návrhovém menu "Sloučit" ale nezafungovalo. Můžete mi někdo pomoci. Děkuji. Jirka

Stanislav

Přidáno: 13.08.15 13:58

Přeji hezký den nevíte jak propojit několikastránkový dokument WORD do sestavy ACCESS tak, aby při procesu formátování stránek sestavy se WORD stal součástí sestavy ACCESS a sestava se dala následně vytisknout. Děkuji za raduSdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |