Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » access » dotazy » dotazy-uvod

Access dotazy úvod

jak dostat z tabulky v databázi potřebná data?

Úvodní informace

Access: uvod

Poté co jsme si vytvořili tabulku v databázi Access bude vhodné v ní začít vyhledavat. K čemu by nám jinak byla :). Pokud nebudeme používat SQL dotazy, můžeme vytvořit dotaz v Accesu pomocí navrhového zobrazení. Vytvořit dotaz v navrhovém zobrazení a Návrh.


Jak to nedělat?

Access

Nejprve je třeba vybrat tabulku ze které budeme potřebovat nějaké dotazy. N našem případě zvolíme tabuku zamestanci, kterou jsme si vytvořili v Access - tabulka. No a již si můžeme začít tvořit výběrové dotazy.


Jednoduchý dotaz

Access

Jako příklad velice jednoduchého dotazu. Seřadíme si příjmení zaměstnanců podle abecedy. Stačí kliknout myší na prijmení a již se nám objeví v dolním tabulce, kde ještě řekneme že prijmení se má seřadit vzestupně. A na výsledek našeho snažení se po uložení tohoto dotazu můžeme podívat:


Access

Kdy se nám zobrazí přehledně abecedně setříděná jména z tabulky našich zaměstanců


Složitější dotaz

Access dotaz komplikovanější

Složitější dotaz kdy seřadíme podle příjmení zaměstance mající plat mezi ...... Výsledek našeho snažení. Taktéž nejprve musíme uložit. (doporučuji pod jinýám názvem, ať můžeme připadně dělat změny, či se vrátit k předchozímu dotazu):


Access

Výsledek komplikovanějšího dotazu vidíme v této tabulce. Setříděno podle přijmeni jména jejiž plat je v rozmezí většé jak 10.000,-Kč a menší než 50.000,-Kč


Jak dále?

Když již víme jak vytvořit dotaz. Můžete si přečíst o možnosti pokladat výběrové dotazy přímo, pomocí SQL dotazu (těma se zabýva jiný článek), nebo si počkat na tvoření formulářů sestav, maker... jen co se mi to podaří sepsat, aneb dokud přítelkyně studuje mám čas na samostdium a publikování také :)

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:08

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

" ; echo "google_adtest=\"on\"; " ; echo "" ; echo "TEST REKLAMNIHO SYSTEMU" ; } else { echo "" ; } ?>

Komentáře


Senoirita

Přidáno: 18.05.10 22:36

Moc mi to pomohlo! Děkuji :)

Pavel Lasák

Přidáno: 22.05.10 22:20

To Senoirita: Děkuji jsem rád, že jsem mohl pomoci.

Mona

Přidáno: 12.10.10 09:01

A pokračování nebude? Co takhle aktualizační dotazy, přidávací dotazy a tak dále.....

Pavel Lasák

Přidáno: 12.10.10 18:14

To Mona: Bude.

amélie

Přidáno: 10.11.10 20:12

škoda že ještě nejsou ty aktualizační a přidávací, ale stejně je to skvělý, takhle dostanu z informatiky místo 4 1/2 :)

Pavel Lasák

Přidáno: 11.11.10 18:21

to amélie: Přeji ať z informatiky máš za "1". Informace postupně přidávám.

misa

Přidáno: 21.11.10 18:59

ja chci take pokracovani, dost mi to pomohlo.. sem s nim :)

Jirka

Přidáno: 26.11.10 19:15

Pro mne neštěstí. Vytvořil jsem složitou úlohu pro známou v Access 2000, editované v Access 2003 a do MDE převedené v Acess 2002 a taky naprosto funkční. Jenže teď jim přinstalovali W7 k tomu Access 2010, nejenže úloha nechodí, ale já se ani nedostanu do databáze. Původní klávesa SHIFT při spouštění úlohy nějak nefunguje. Abych laboroval doma to nemám zájem si kupovat nemožné W7 a k tomu jeho Office.

Pavel Lasák

Přidáno: 26.11.10 20:54

To Jirka: Bohužel úlohu neznám, ale na stránkách technické nápovědy Microsoftu naleznete jednoduché řešení. Aniž budete muset kupovat Access 2010

Petr

Přidáno: 18.12.10 12:39

Potřeboval bych poradit nebo lepe nakopnout s timto problémem: Mám v accessu vytvořit sestavu aby když spustím db tak mi naběhne hlavní stránka kde bude tlačitko aktualizace a pod nim tabulka. Potrebuju aby když kliknu na aktualizaci tak mi to ze vzdaleného serveru stáhlo příslušný soubor v daném adresáři a naimportovalo mi to data do tabulky( data jsou oddělěna středníkem)pouzivam access 2002

Pavel Lasák

Přidáno: 18.12.10 20:25

To Petr: Jelikož používám nejnovější Access 2010 nemohu svou radu ověřit, doporučuji http://support.microsoft.com/?ln=cs podpora Microsoftu i pro starší produkty.

Veronika

Přidáno: 27.03.11 13:55

Co to vlastně tedy v definici dotaz znamená? Totéž bych potřebovala vědět o indexování a výchozí hodnotě. Děkuji, moc mi to pomůže.

Jirka J.

Přidáno: 30.03.12 13:24

Dobrý den, poradíte mi, prosím, kde se dá nejlépe naučti Visual Basic pro Access? Existují nějaké stránky, případně kniha? Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 30.03.12 16:24

To Jirka J. Osobně se VBA učím tím, že zkouším. Najdu si v helpu/internetu (google) popis příkazu či ukázkový kód a testuji. Knihy jsou k dispozici například Access VBA - Velká kniha řešení, Access VBA - Výukový kurz, atd., jelikož jsem nečetl nemohu žádnou doporučit, zkuste zajít do knihkupectví a prolistovat. Podle dosavadních znalostí vybrat "začátečnickou" či "pokročilou" knihu.

Jirka J.

Přidáno: 24.04.12 11:35

Děkuji. Myslím, že obstojně zvládám VBA v Excelu, ale v Accessu jsem naprosto mimo, píšete, že hledáte na internetu, máte nějaké oblíbené stránky? Já jsem zatím nepřišel ani na to, jak například otevřít tabulku a zapsat do proměnné nějakou hodnotu z tabulky. Prostě potřebuju takovou tu základní syntaxi. Bohužel nefunguje to, co v Excelu, tj. možnost makro nahrát a pak z toho odvodit syntaxi

Pavel Lasák

Přidáno: 24.04.12 15:50

To Jirka J.: oblíbené nemám, ale v googlu zadám problém (hledat je potřeba v angličtině) a většinou první nalezené odkazy mají odpověď na to co hledám. Nějaké základy VBA pro Access jsou na http://www.access-vba.net/

Vítězslav

Přidáno: 18.05.12 14:08

Dobrý den, Používám MO Access 2010, marně tápu po možnosti násobit dvě pole mezi sebou, pokoušel jsem hledat funkci v dotazu... ale zatímmarně. Poradíte kde a jak zadat prosím? Děkuji.

Vítězslav

Přidáno: 18.05.12 14:33

Tak už nehledejte, mám to. Označení buňky kde chci výpočet v tabulce, pravý klik, výběr počítané pole, číslo, kategorie výrazů a zadat co chci počítat.Tedy:[pole1]*[pole2], OK.

Pavel Lasák

Přidáno: 18.05.12 19:28

To Vítězslav: Děkuji za otázku i publikování řešení

Jirka J.

Přidáno: 05.06.12 13:08

V předchozích verzích Accessu bylo možné v makru použít funkci NastavitVarování a volbou Ne vypnout všechny hlášky akčních dotazů. V nových verzích to možné není, lze to nějak vyřešit jinak? Děkuji

Jirka J.

Přidáno: 13.06.12 11:01

A ještě mám jeden dotaz: Jaká je syntaxe filtu formuláře? Nějak se mi nedaří trefit a nápověda moc nepomáhá. Prostě bych chtěl, aby se při otevření formuláře (který je udělán nad tabulkou) zobrazily pouze určité záznamy

stujan

Přidáno: 09.04.13 13:01

Prosím mám žádost o pomoc, pracuji v Accessu 2010 a mám vytvořenu základní databázi ale, potřeboval bych v jednom formuláři umístit okenko, do kterého bych napsal např. číslo, nebo název a system by vyhledal odpovídající údaj v tabulce a zobrazil jej. Prosím poraďte. Děkuji

Vítězslav

Přidáno: 29.08.13 15:12

Dobré odpoledne pane Lasáku, Máte zkušenost, zda je rozdílná doba odpovědi systému, dle řazení? Řekněme máte v dotazu 5 polí, tabulka (databáze) obsahuje statisíce řádků a omezení dáte v prvním nebo posledním sloupci. Tedy, zda Access 2010 pracuje rychleji pokud má omezení na začátku dotazu či nikoliv. Děkuji předem za odpověď.

Pavel Lasák

Přidáno: 29.08.13 17:36

To Vítězslav: Nikdy jsem neměřil, zda řazení ovlivní rychlost zpracování.

Standa

Přidáno: 10.10.13 16:07

Hledám někoho, kdo zná radu na můj problém. Mám vytvořenu tabulku, z tabulky dotaz a z dotazu tabulkový formulář. Ve formuláři potřebuji provést výpočet vynásobení všech hodnot v daném sloupci, něco podobného jako je funkce "Sum()".

Standa

Přidáno: 10.10.13 21:46

Ještě doplnění, jedná se mi o o bdobu funkce "Součin" používané v MS Excel.

S.K:

Přidáno: 10.10.13 22:16

Nevím, jestli je to pro Tebe ještě aktuální, ale variantu o kterou stojíš bych řešil třeba následovně: 1. Formulář s okénkem pro zadání čísla 2. k němu připojený podformulář vytvořený z tabulky (dotazu), jejíž data se mají zobrazovat po zadání čísla (viz bod 1.) 3. Oba formuláře musí mít propojeno řídící propojovací pole a podřízené propojovací pole v Seznamu vlastností v sekci „datové“, nastavením této závislosti docílíš, že se budou zobrazovat pouze údaje v závislosti na zadaném čísle v kroku č.1 4. Pokud Ti stačí pouze zobrazení informací po zadání čísla pak bude dostačující vytvoření zadávacího pole na formuláři (krok č. 1) použitím textového pole z nabídky prvků při návrhovém zobrazení. Skoro bych Ti doporučil ke stažení jednu z mých databází na www.interkivo.cz v sekci databáze – ke stažení, kde jsou použity různé varianty, pokud by jsi o to stál i dále je vhodné komunikovat a popisovat problém s konkrétním příkladem a jako příklad by zrovna mohla sloužit zmiňovaná databáze.

Libor

Přidáno: 12.05.14 09:09

Dobrý den. Rád bych požádal o pomoc. Potřebuji nastavit pro tlačítko Makro, který vytisknu sestavu a to oboustranně. Nechci přenastavovat výchozí nastavení tiskárny, neboť potřebuji tisknout jednostranně další sestavy, tudíž skutečně potřebuji nastavit hodnotu výrazu v dané Makru pro dané tlačítko. Mám sestavu nadefinovanou společně s Makrem, které momentálně tiskne 2 stránky. Sestava je rozložena na 2x A4. Googloval jsem vše možné a přišel jsem na článek s modifikací PrtDevMode u verze Access 2007. http://office.microsoft.com/cs-cz/access-help/vlastnost-prtdevmode-rezim-tiskoveho-zarizeni-HA001232784.aspx Takže jsem otevřel Makro v návrhovém zobrazení a klikl do řádku "Podmínka Where" -> Vyhledal Sestavu "Titulní strana" (tuto chci tisknou oboustranně)-> ve sloupci Výraz jsem našel "PrtDevMode" a klikl na něj. Do "Tvůrce výrazů" se opsala hodnota "Sestavy![Titulni strana].PrtDevMode" .... mno ale co dál to už nikdo neví. V odkazu se lze dočíst, že je potřeba nastavit hodnotu Duplex (funkce pro oboustranný tisk).....ale jak to už nepopisuje. V Access 2010 jsem našel výraz při stejném postupu "Sestavy![Titulni strana].RozloženíProTisk", jenže opět jsem nikde nedohledal jestli je možné nadefinovat tímto výrazem oboustranný tisk pro dané Makro či jakou hodnutu dát za "rovná se". Děkuji v případě pomoci Černý black21(a)centrum.cz

Pepa N.

Přidáno: 20.11.15 09:59

Dobrý den,s accessem začínám a rád bych poprosil o radu: budu postupně dostávat tabulky prodejů po měsících (položka, počet kusů). Prodeje každého měsíce budou samostatnou tabulkou. Chtěl bych si je spojit dotazem v celkový přehled prodejů po měsících (a každý měsíc aktualizovat). Pravděpodobně přes nějakou pomocnou tabulku, ale nevím, jak na to. Položka prodaného zboží se samozřejmě může, ale nemusí vyskytovat v následujícím měsíci, takže nevím jak vytvořit relaci 1:1 nebo 1:N či N:1... Pomůžete mi se nějak odpíchnout? Děkuji předem za pomoc.

Otakar J.

Přidáno: 16.12.15 15:39

Dlouho jsem zkoušel exportovat dotaz z Access2016 do formátu *.csv s oddělovačem čárkou (,) a ne se středníkem, což je defaultní hodnota. Formát *.csv s oddělovačem čárkou je nutný, aby mohl proběhnout import např. kontaktů do kalendáře umístěného na webu (https://bay03.calendar.live.com/calendar/calendar.aspx) Tedy dotaz: Jak provést export dotazu ve formátu *.csv s oddělovačem čárkou v Access 2016?" ; echo "google_adtest=\"on\"; " ; echo "" ; echo "TEST REKLAMNIHO SYSTEMU" ; } else { echo "" ; } ?>Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |