Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Nový videokurz na Seduo: Excel pro začátečníky

     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » vba » komentare-v-kodu-excel-vba

Komentáře v kódu VBA Excelu


Informace o komentářích v kódu platí obecně pro VBA (tj. i pro Access, Word, Project)

Úvodem proč komentovat?

Pokud vytváříte kód je Vám syntaxe a význam příkazu jasný, ale po čase můžete zapomenout. Když se do kódu budete dívat, po roce marně budete pátrat v paměti, co konkrétně tato část kódu provádí, proč je napsána zrovna takto.

Osobní zkušenost: Komentáře jsou neocenitelnou pomůckou pro budoucí úpravy a údržbu kódu. Z vlastní zkušenosti mohu jejich psaní jen doporučit. I když se může zdát, že komentáře obtěžují a zdržují. Není to pravda. Jejich význam oceníte po pár měsících, kdy budete chtít vlastní kód doplnit.

Poznámka: Komentář je nejjednodušší část kódu :), nemůžete v nich udělat chybu (tím nemyslím gramatickou). Pokud řádek správně uvedete, je programu jedno co obsahuje, na druhou stranu kvalitní a použitelný komentář není jednoduchá záležitost.

Ukázka komentáře

Komentář se se označuje "apostrofem" ' . V následujících ukázkách několik řádků komentářů:

Příklad 1

' Můj komentář

Příklad 2

' ------------------------- ' - Můj komentář ' ------------------------

Příklad 3

' ******* Další komentář ************* 123 ******

Komentáře se dají použít i pro optické oddělení kódu. Takže z ukázek je jasné, že psaní komentářů je jednoduché.

Co komentovat?

Doporučuji použít pro popis účelu procedury / funkce / cyklu / ..., který máte v kódu a nejde o úplný základ (komentovat i = i +1 nemá cenu), takže komentáře lze použít u:

  • změny - provádíte-li změnu, doporučuji popsat, osobně do komentáře "schovám i původní verzi (ať se mohu vrátit)
  • pro nestandartní akce - nedeklarujete-li na začátku Option Base 1, doporučuji u každého pole uvést: Pozor Option Base 1, ať se ví a nezapomene, že počítání je od jedné, ne od nuly jak je standardem.
  • konstanty a proměnné - vpvpzopvbpn - název této konstanty je nejasný - ale když do poznámky uvedete, že konstanta se týká: "vyděračský poplatek za tvorbu vlastních programu, zbytečné organizaci plné vyžírků a budižkničemu pod názvem ..." - je jasné, o jakou konstantu jde.
  • Goto a jiné divné akce - popište proč je v programu tento skok, třeba za pár měsíců nebude potřeba, až najdete jak to vyřešit elegantněji.
  • Nápady na doplnění - pokud Vás napadne, jak se dá kód doplnit či rozšířit, doplňte do komentáře, až bude čas, můžete své kódy dále rozvíjet.

Tip: Pokud dáváte kód dále a chcete stěžit práci těm, kteří by Váš kód mohli chtít dekódovat, mějte kódy dva, jeden s komentáři a druhý bez.

Osobně "své" (své - není úplně přesný název, mnohdy se nechávám inspirovat kódy na internetu, jako koneckonců většina programátoru) kódy dávám k dispozici i s komentáři.

Tip 2 : Komentáře se snažte psát již během psaní a testování procedur a funkcí. Jakmile vše bude fungovat, už se Vám do toho nebude chtít, a navíc na to nebude čas.

Comment Block / Uncomment Block

Super pomůcka při práci s komentáři - Comment Block = Blok do komentáře a Uncomment Block Commands = Blok z komentáře

Označený blok převedou na komentáře, či z označeného bloku odstraní komentáře.

Ve VBA si můžete zobrazit panel nástrojů Úpravy/Edit takto:

  • VBA Excel 2003 (97) - Zobrazit - Panely nástrojů - úpravy.
  • VBA Excel 2007 a 2010 - View - Toolbars - Edit
MS Excel VBA - Comment Block / Uncomment  Block

Dvě tlačítka, která Vám dokáží zefektivnit a zpříjemnit práci při programování ve VBA. Do doby než jsem si o nich přečetl, v jednom článku na internetu jsem o nich nevěděl a nepoužíval. Teď bych se bez nich těžko obešel.

Závěrem

Komentujete své kódy přímo do kódu, nebo máte Komentujete své kódy přímo do kódu, nebo máte externí soubor s komentáři a opisem VBA kódu (ať Váš kód konkurence těžko luští)? Předáváte zákazníkům kódy i s komentáři, nebo je uchováváte jen pro vlastní potřebu?

Článek byl aktualizován: 01.11.2014 13:50

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák

Pavel Lasák - autor webu

Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) se věnuji od roku 2006. Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici na různých školeních a konzultacích, ale také na tomto webu. K dispozici na tomto webu je mnoho návodu, tipů a triků včetně desítek různých šablon.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Doporučte tento článek přátelům

Pokud vám článek pomohl, případně si myslíte, že může pomoci i někomu dalšímu, budu rád když jej sdílením doporučíte přátelům - děkuji:Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Přidání nového komentáře

Poznámka: Z časových důvodu není v mých sílách zodpovědět všechny dotazy. Děkuji za pochopení.
(vlož číslo padesátpět)

Z bezpečnostních důvodu dočasně nemůžete použít HTML značky, kromě <code> a </code> (pro vkládání VBA kódu). Děkuji za pochopení.
Děkuji, za Vaše komentáře.

Za obsah komentářů neodpovídám, jelikož jsou komentáře publikovány ihned po jejich napsání čtenářem. Toto nemohu nijak ovlivnit. Přesto si vyhrazuji možnost jakýkoli neslušný komentář smazat bez udání důvodu. V komentářích si tykáme. ;-)


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Newsletter

Přihlaste se odběru novinek a získejte:
Ebook zdarma -
10 kroků ke zvládnutí (Word, Excel, PowerPoint)
Šipka Kniha 3D Více o ebooku ...

TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2016 | 15449

Tento web zatím neprošel jazykovou korekturou. Beta verze redakčního systému.